O KOJEM JE IZNOSU RIJEČ

Mađarski ministar odgovorio na pitanje koliko bi Hrvatska trebala platiti za MOL-ov udio u Ini

Foto: Petar Glebov/PIXSELL
Péter Szijjártó
Foto: Petar Glebov/PIXSELL
Péter Szijjártó
Foto: Petar Glebov/PIXSELL
Péter Szijjártó
19.01.2017.
u 13:40
MOL trenutno drži 49,08 posto Ininih dionica te po tržišnoj cijeni, njegov udjel vrijedi otprilike 1,9 milijardi eura
Pogledaj originalni članak

Hrvatska vlada mora postići dogovor s mađarskim Molom o otkupu udjela u Ini, no Mađarskoj se mora vratiti barem novac koji je uložen u Inu, kazao je mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto, pišu mađarski mediji.

"Događa se da dolazi do promjena državne privatizacijske strategije i mi to razumijemo", izjavio je Szijjarto, podsjetivši da je sličnih iskustava imala i Mađarska. No, pregovaračke strane moraju biti svjesne da "barem iznos koji je Mađarska dala kroz ulaganja u Inu mora biti vraćen u Mađarsku u slučaju otkupa udjela u Ini", naveo je Szijjarto za novinsku agenciju MTI u srijedu, a u četvrtak prenose pojedini mađarski portali.

MOL trenutno drži 49,08 posto Ininih dionica te po tržišnoj cijeni, njegov udjel vrijedi otprilike 1,9 milijardi eura.

Hrvatska Vlada ima 44,8 posto udjela.

Hrvatska Vlada u četvrtak je donijela odluku o osnivanju Savjeta za pregovore s Molom vezano uz mogući otkup dionica koje drži ta mađarska kompanija u Ini. Savjet će davati smjernice, poduzimati mjere i aktivnosti te predlagati Vladi donošenje odluke vezano uz pripremu, provedbu i financiranje postupka mogućeg otkupa dionica Ine koje drži Mol.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković kazao je u četvrtak kako će novoosnovani savjet za pregovore s Molom razmotriti sve modele otkupa udjela mađarske kompanije u Ini, ali da mu se onaj vezan uz prodaju udjela u HEP-u i dalje čini najboljim te je najavio da će se najvjerojatnije idućeg tjedna nastaviti kontakti s mađarskom stranom na tu temu.

>> Ćorić: Nijedna varijanta otkupa udjela u Ini ne smije povećati javni dug

>> ANKETA Koji je najbolji model otkupa dionica Ine?

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 38

DU
Deleted user
13:49 19.01.2017.

Broj 5 u anketi - ne otkupiti upropaštenu INA-u i novac namijenjen njezinom otkupu uložiti u obnovljive izvore energije, a HEP ne prodavati ni pod koju cijenu nikome.

DU
Deleted user
13:56 19.01.2017.

Ma ne treba nikako kupovat......Slusam onog jednog strucnjaka na HTV4 i on kaze kako je HEP zdrava firma i dobrostojeca jer se moze svake godine zaduzit.......Pa meni nije jasno kako firma moze biti dobrostojeca ako se treba zaduzivat a ne ulaze nista za buducnost..........

SS
sokac sa drave
15:43 19.01.2017.

Mi Madzari smo INU kupili za sitne novce ali je hocemo prodati za silne milijarde.To je jasni text kada se Madzarskog ministra prevede na razumljivi Hrvatski.