Pomoć roditeljima novorođene djece u Zagrebu uz posebne uvjete izazvala snažne reakcije i u BiH

Majke iz BiH zbog uskraćene pomoći idu rađati u Hrvatsku

Foto: import
Majke iz BiH zbog uskraćene pomoći idu rađati u Hrvatsku
31.01.2006.
u 18:56
Pogledaj originalni članak

Grad Zagreb nedavno je donio nove odluke o pomoći za novorođeno dijete; tako će roditelji djece rođene od 1. veljače ove godine pod određenim uvjetima moći ostvariti pravo na pomoć. Za prvo dijete roditelji će ostvariti pravo na 3.000 kuna jednokratne pomoći, a za drugo dijete 6.000 kuna. Za treće i svako sljedeće dijete roditelji će ostvariti pravo na 9.000 kuna godišnje u razdoblju od šest kalendarskih godina, kazao je pročelnik ureda za zdravstvo, rad, socijalnu zaštitu i branitelje dr. Zvonimir Šostar.

Posebna su novost u pomoći za mlade roditelje uvjeti koje moraju ispuniti kako bi ostvarili ta prava. Roditelj podnositelj zahtjeva mora imati neprekidno prebivalište u Zagrebu u trajanju najmanje pet godina prije rođenja toga djeteta, a drugi roditelj također mora imati prebivalište u Zagrebu, ali nije važno koliko. Pojedinci smatraju da nije pošteno zahtijevati da roditelj mora imati pet godina prebivališta u Zagrebu, jer će velikom broju obitelji zbog toga biti uskraćenja pomoć.

 Negdje se crta mora podvući. Već je otprije poznato da se za takvu pomoć javljaju ljudi koji uopće ne žive u Zagrebu. Morali smo se nekako zaštititi od onih koji nas žele prevariti  objasnio je Šostar.  Na razini FBiH, kao ni na razini države, nema nikakvih pravila i odluka na osnovi koje bi se davala jednokratna pomoć za novorođenčad  kazala je za naš list Borjana Krišto, ministrica pravosuđa FBiH. Upravo zbog takvog odnosa države i bez ikakve organizirane pomoći mnogi roditelji iz BiH odlučuju se na odlazak. Mnoge majke upravo odlaze u Hrvatsku roditi djete i tamo se prijaviti kako bi ostvarile pravo na pomoć.

 Kako smo čuli, sada su i u Hrvatskoj pooštreni kriteriji za dobivanje pomoći, ali ja sam spremna ako treba i "srediti" prebivalište u Zagrebu samo da djeci osiguram pomoć  kazala nam je 29-godišnja Maja M. iz Mostara, koja je svoje prvo djete rodila u Splitu, a kako kaže, planira i drugo otići roditi u Hrvatsku jer u BiH ne vidi boljitak.

Tijekom poratnog vremena, ali i sada, mnoge majke, posebno iz Hercegovine, odlaze se prijaviti u Hrvatsku kako bi ostvarile pravo na rodiljsku naknadu.
 Nikada nismo imali kriterije i sustav za jednokratnu ili bilo kakvu drugu pomoć za novorođenčad u Mostaru, jer to nije zakonski regulirano  kazao je za naš list Miroslav Landeka, glasnogovornik mostarske gradske uprave.


Zakonske obveze

BiH trenutačno nema nikakvih odluka za jednokratnu pomoć za novorođenčad jer nije regulirana zakonska obveza, kazala je ministrica Krišto. Obiteljski zakon, kao i mnogi drugi, morat će se usklađivati sa zakonima Europske unije pa je za nadati kako će se i taj problem trajno riješti kazala je ministrica Krišto.


Problem prebivališta

Najveći problem nastao je nakon obavijesti o traženju prebivališta u trajanju od pet godina u Hrvatskoj. Mlade obitelji iz BiH se od tada sve više odlučuju za odlazak u Hrvatsku za stalno. Budući da je u BiH gotovo pola radno sposobnog stanovništva nezaposleno, a najviše u dobi između 18 i 30 godina, tako su mlade obitelji najviše na udaru neefikasnosti države.

Pogledajte na vecernji.hr