Američki ministar obrane Jim Mattis pridružio se danas plejadi visokih dužnosnika sa zapada koji posjećuju Skoplje kako bi ohrabrili Makedonce da izađu na referendum na kojem se 30. rujna odlučuje o novom imenu Republika Sjeverna Makedonija, no državni tajnik došao je s porukama podrške premijeru Zoranu Zaevu, ali i porukama upozorenja na ponašanje Rusije.
– Nema nikakve sumnje da Rusija financira i provodi kampanju utjecanja na referendum u Makedoniji. Trebali bismo ostaviti makedonskim građanima da donesu odluku – rekao je Mattis novinarima svjetskih agencija koji su s njime putovali u Skoplje. U samom gradu zadržao se nekoliko sati, dovoljno za srdačan susret s premijerom Zaevom i da pokaže da administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa podržava referendum koji bi promijenio ime države u Sjeverna Makedonija i otvorio vrata za članstvo u NATO-u i početak pregovora s EU.
Pozivi na bojkot
U posljednjih desetak dana u Skoplje su, s porukama podrške premijeru Zaevu i referendumu, došli njemačka kancelarka Angela Merkel, austrijski kancelar Sebastian Kurz, glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg, visoka predstavnica EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Federica Mogherini, te mnogi ministri iz Njemačke, Velike Britanije, Italije, Luksemburga…
I predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk objavio je danas video poruku Makedoncima u kojoj objašnjava da ljudi rijetko u životu dobiju priliku promijeniti svoju sudbinu, a još rjeđe priliku promijeniti sudbinu naroda. Kao Poljak, Tusk podsjeća kako njegovu narodu “gepolitika desetljećima nije davala šanse, ali prije 30-ak godina prilika se stvorila” i Poljaci su je iskoristili.
Pogledajte galeriju prosvjeda u Solunu zbog dogovora o imenu Makedonije:
– Poljska danas ima koristi od neograničenih mogućnosti koje nudi EU. Ne bih vam to govorio da ne mislim da i vi to možete. Moja životna lekcija je jednostavna: nikad ne propuštajte dobru priliku kad vas se traži da glasate – poručio je Tusk.
Na samom mjestu događaja, u Skoplju i drugim makedonskim gradovima, vidljivo je kako i Hrvatska ima nemalu ulogu u toj javnodiplomatskoj ofenzivi zapada (EU-a i SAD-a) kojom se Makedoncima nastoji dočarati što znači članstvo u NATO i put prema članstvu u EU, te zašto je važno da sudjeluju na referendumu 30. rujna koji bi omogućio promjenu imena države i uklanjanje grčke blokade makedonskog puta prema članstvu u tim zapadnim organizacijama.
Hrvatsko veleposlanstvo u Skoplju, naime, upravo ove godine služi i kao formalno NATO-ovo kontaktno veleposlanstvo na terenu. To znači da hrvatska veleposlanica Danijela Barišić, kao glavni strani diplomat u Skoplju za kontakt NATO-a s Makedoncima i obrnuto, sudjeluje ovih dana na raznim javnim tribinama na kojima objašnjava što donosi članstvo u NATO-u.
Za uspjeh referenduma nužna je izlasnost upisanih birača od najmanje 50 posto plus jedan glas, pa stoga mnogi prijatelji Makedonije sa zapada, koji vide ovaj trenutak kao jedinu pravu šansu da Makedonija odblokira svoj put prema NATO-u i EU-u, pozivaju Makedonce samo da izađu na birališta, ne govoreći im pritom nužno kako da glasaju. Pitanje na referendumskom listiću glasi: “Jeste li za članstvo u Europskoj uniji i NATO savezu prihvaćanjem sporazuma između Republike Makedonije i Republike Grčke”.
Premijer Zoran Zaev poručuje građanima da prihvate novo ime države i put prema zapadnim organizacijama ili će se, u suprotnom, morati suočiti s međunarodnom izolacijom i unutarnjom nestabilnošću. Mnogi protivnici sporazuma s Grčkom pozivaju na bojkot referenduma. No, Hristijan Mickoski, lider oporbene stranke VMRO-DPMNE čijeg je premijera Nikolu Gruevskog naslijedio proeuropski socijalist Zaev, ipak nije pozvao na bojkot, nego na to da svaki Makedonac “glasa po svojoj savjesti”.
Ne radimo iza kulisa
Pokušaji Rusije da ometa makedonski ulazak u NATO-u postali su javno vidljiviji nakon što je Grčka u srpnju protjerala dvoje ruskih diplomata pod optužbom da financiraju protesne skupine koje se protive sporazumu Zaeva i grčkog premijera Tsiprasa. Američki državni tajnik Mattis danas je poručio da NATO saveznici “javno govore što misle” o referendumu u Makedoniji i “ne dajemo novac iza kulisa, ne okupljamo stranke koje kontroliramo”, što, implicirao je, Rusija čini ili pokušava činiti u Makedoniji.
– Rusija je prijatelj Makedonije, nema ništa protiv nas, ali je protiv našeg članstva u NATO-u. Mi im objašnjavamo da je to u našem interesu i da ulazak u NATO za nas nema alternativu. I mislim da će naši ruski prijatelji to prihvatiti – pokušavao je danas zvučati pomirljivo premijer Zaev.
Pogledajte video o oružju koje je imalo ključnu ulogu u oslobađanju Hrvatske:
Zašto su ukinuti komentari ispod kolumne koju piše retardirani pavijan Goran Gerovac?