Osmogodišnji dječak odlučan je u namjeri da pobijedi zloćudnu bolest – rak kostiju

Mali sportaš Alberto bori se protiv najtežeg protivnika - raka kostiju

Mali sportaš Alberto bori se protiv najtežeg protivnika - raka kostiju
Foto: Pixsell
Instagram
Autor
Sonja Hoffman
02.10.2009.
u 21:29
– Čim se tumor povuče iz mišića, slijedi operacija na Šalati, gdje će mu se umjesto kosti ugraditi osteoproteza – kaže prof. Stepan.
Pogledaj originalni članak

– Šokirali smo se kada su nas, nakon Albertove ozljede na nogometu, liječnici Klaićeve bolnice s kirurgije poslali na onkološki odjel – ispričala je dječakova majka Sandra Kerim (36) osjećaje koji su je prožimali u kolovozu. Naime, osmogodišnji Zagrepčanin Alberto koji se bavio tae kwon doom već gotovo tri godine, ovo je ljeto na igralištu dobio udarac loptom u lijevu natkoljenicu.

– Noga je natekla, boljela, a mi smo bili uvjereni da je posrijedi ozljeda mišića – prisjetila se majka.

Kemoterapije i operacija

No, već na prvi pogled liječnici u Klaićevoj shvatili su da je riječ o osteosarkomu (raku koji napada kost). Srećom, ističe, lopta je zloćudnog uljeza “potakla” da svoje lice pokaže na vrijeme.

– Tumor je zahvatio kost, ali i mali dio mišića, pa prije operacije mora proći šest ciklusa kemoterapije.

– Bio je sportaš i teško mu pada što se više ne može baviti sportom, a i kemoterapije teško podnosi, povraća, no hrabro ide dalje – tvrdi majka. Alberto se u sebi, kaže, zarekao da će se sportu vratiti za pet godina.

– Do tada je potpuno svjestan svoje situacije i činjenice da će puno vremena provesti na bolničkom odjelu – otkriva majka. Ono što mališan zna o svojoj bolesti jest da je njegovu kost napala bolest poput poznatih Grica i Greca .

– Oni napadaju i nagrizaju zube, a njegova bolest kost– objašnjava Sandra.

U svemu tome Alberta najviše muče štake, no i na njima on po kući ili bolnici gotovo trči.

– Takav je, a mi ga ne sprečavamo jer u kretanju uživa– kaže majka Sandra.

Priprema za operaciju

Osteosarkomi napadaju najčešće djecu i adolescente, a spadaju u rijetke bolesti. U Hrvatskoj se javlja najviše 10 novih slučajeva godišnje.

– Iako su ovi tumori prilično agresivni, uz pravodobno liječenje prognoze za izlječenje su dobre – kaže prof. Jasminka Stepan, voditeljica Onkološkog odjela u Klaićevoj. Djeca u koje je tumor osim kosti zahvatio i dio mišića prije operativnog zahvata moraju proći kemoterapije.

– Čim se tumor povuče iz mišića, slijedi operacija na Šalati, gdje će mu se umjesto kosti ugraditi osteoproteza – kaže prof. Stepan. Nakon operacije, najčešće, malim bolesnicima treba još jedan ciklus kemoterapije, a onda tijekom pet godina stalne kontrole.

– Ponosni smo jer neki pacijenti danas imaju i svoju djecu – istakla je liječnica.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

PE
petrovve
10:49 03.10.2009.

Maleckom zelim da pobjedi tu opaku i zlocudnu bolest....njegovim roditeljima da budu jaki i ne posustaju u nadi za ozdravljenje sina...Ja vjerujem da ce ozdravit ,biti jos mnogo,mnogo godina vatreni navijac i moci nadalje baviti svojim sportom.