Porezna reforma koju je ministar financija Zdravko Marić poslao u proceduru donijet će rasterećenje od ukupno 2,7 milijardi kuna. Baza joj je smanjenje PDV-a na dio namirnica, rasterećenje plaća stručnjaka, ukidanje doprinosa za ozljedu na radu i zapošljavanje, ali i povećanje zdravstvenog doprinosa kao i smanjenje poreza na promet nekretninama.
872 kune ostaju obitelji
Najveću uštedu građanima, ali i efekt kojeg bi trebali osjetiti u novčanicima, donijet će smanjenje stope PDV-a na voće i povrće, svježu ribu i meso te pelene, jaja i živu stoku s 25 na samo 13 posto. To će proračun stajati 1,4 milijarde kuna. Ranije je Vlada smanjila PDV na električnu energiju i odvoz smeća pa je nižom stopom s novim izmjenama obuhvatila gotovo 75 posto troškova jedne prosječne obitelji. Marić je izračunao da bi nivo rasterećenje kroz dio namirnica trebalo donijeti oko 872 kune ušteda prosječnoj obitelji. Ipak, to će ovisiti o tome hoće li trgovci sniziti cijene jer ova razlika u ovom trenutku ostaje njima.
Plaće neće biti znatno rasterećene. Naime, ukida se doprinos za zapošljavanje i onaj za ozljedu na radu, ali raste zdravstveni doprinos. Vlada je izračunala da se ukupno opterećenje na plaću smanjuje sa 17,2 posto na 16,5 posto, što je ipak smanjenje koje proračun ostavlja bez 950 milijuna kuna. Ipak poslodavci tvrde da je rasterećenje za milijun zaposlenika privatnog sektora samo 500 milijuna kuna. Zdravstvo kojem doprinos raste s 15 na 16,5 posto najviše će profitirati jer će dobiti dodatnih 1,35 milijardi kuna.
Pitanje racionalizacije i dalje se ne otvara. Vlada ide i na ruke stručnjacima – od liječnika do inženjera – rastezanjem poreznog razreda za primjenu stope od 24 posto pa će ubuduće samo oni s osnovicom većom od 30.000 kuna plaćati stopu od 36 posto. To će mnogim stručnjacima osjetno osloboditi dio za potrošnju.
>> Pogledajte što je Zdravko Marić izjavio nakon sastanka s vijećem članova HUP-a
Veća je promjena i smanjenje poreza na promet nekretninama s četiri na tri posto. To je već drugo smanjenje u Marićevu mandatu, ali valja napomenuti i da je već pri prvom smanjenju ukinuta mogućnost oslobođenja od plaćanja tog poreza. Interesantno je i da će poreznom reformom biti riješen problem studenata i njihovih roditelja. Ubuduće će sve stipendije bez obzira na visinu biti oslobođene, odnosno studenti koji ih primaju moći će biti uzdržavani članovi obitelji i njihovi će roditelji moći koristiti olakšice pri porezu na dohodak.
HUP je poručio da su izmjene tako male i neučinkovite da neće riješiti pitanje troška poslovanja gospodarstva. Poslodavci od Vlade, među ostalim, traže i da se isplata 13. plaće oslobodi oporezivanja, kao i da se kao trošak priznaju topli obrok i prijevoz. U Ministarstvu financija kažu da se taj problem može riješiti pravilnicima, odnosno podzakonskim aktima, te da postoji mogućnost da se prijedlozi uvaže.
Ukinuti namete
Poslodavci isto tako pozivaju ministra gospodarstva Darka Horvata da aktivira ukidanje parafiskalnih nameta od milijardu i pol kuna za početak godine jer su mjere već spremne.
Novost za poduzetnike, naročito one najmanje, jest i da će porezni obveznici ući u sustav PDV-a čim tijekom godine ispune uvjete za ulazak, odnosno ostvare 300 tisuća kuna prihoda, a ne početkom iduće kalendarske godine. Poduzetnici će imati i mogućnost odbitka 50 posto pretporeza za nabavu ili najam osobnih automobila i drugih sredstava za osobni prijevoz.
Naime, Vlada je za tu mjeru tražila i dobila suglasnost Europske komisije, koja pak nije prihvatila Vladin prijedlog da ograniči odbitak na vrijednost automobila od 400 tisuća kuna pa olakšica vrijedi bez limita.
>> Pogledajte što su rekli Silvano Hrelja i Peđa Grbin nakon neisplate dodatka umirovljenicima
Ovo je zanemarivo. Opet neće profitirati nitko osim državne i javne službe... Najveći gubitnici su poduzetnici početnici koji su nešto namjeravali pokrenuti u Hrvatskoj, te mikro i mala poduzeća. Osim toga, raste visina kazni i broj mogućih kazni za poduzetnike, a mogu se izdavati na licu mjesta bez ikakvih kriterija... Istovremeno raste rashodovna strana proračuna za 10 milijardi, raste izdvajanja iz bruto plaće za zdravstvo, a očekuje se i daljnje povećanje cijena energenata... Ako sve to zbrojimo i dodamo uništavanje 2. stupa, odustajanje od svih reformi, gomilanje državnih i javnih službenika, nekom normalnom čovjeku koji je stručan, poduzetan, inventivan ne preostaje ništa drugo nego otići iz Hrvatske. Ne samo njemu, nego svima koji se ne mogu uhljebiti... Ovo je teško razočaranje, smjer uništavanja privatnog sektora te jačanje države i birokracije nisam očekivao od ove vlade. No očito su uhljebi prevagnuli i sve se podredilo njima... Evo, npr. računa se da će poduzetnicima ostati oko 900 mil. Kn kada se "rasterete" plaće. Znadete li tko su ti poduzetnici? Pa recimo samo državi će ostati skoro 200 mil. u toj sumi, sad na to dodajte HEP, HŽ i ostale javne službe, pa onda razne agencije i poduzeća koja su u državnom vlasništvu, pa ćete dobiti neku brojku koja ostane od 300-400 mil. Kn rasterećenja gospodarstva, pa onda kada to preslikate na proizvodnju dobijete 100 mil. Kn rasterećenja... Koja halabuka oko 100 mil. Kn, pogledajte rashode proračuna... Smiješno...