Hrvatska književnica i urednica Fenix-magazina iz Frankfurta, Marijana Dokoza, te Zvonimir Despot, poznati hrvatski novinar i izdavač, sudjelovali su u petak, 28. prosinca, na književnoj večeri u organizaciji knjižare „Book & More“ u Zagrebu. Na događaju, koji je okupio mnoge ljubitelje književnosti, osim autorice, govorio je i Zvonimir Despot, autor i osnivač izdavačke kuće Despot infinitus.
Tijekom večeri razgovaralo se o književnim djelima Marijane Dokoza, s posebnim naglaskom na roman Njegova žena i zbirke poezije „Prijestupnici“ koju potpisuju Marijana Dokoza i J.H. Macado (Josip Horvat Macado), hrvatski pjesnik čija djela obuhvaćaju širok spektar tema, a ističu se po iznimnom stilu i dubokom razumijevanju ljudske prirode.
Publika je imala priliku čuti kako je nastao roman „Njegova žena“ koji je izazvao pozornost čitatelja i izvan granica Hrvatske, preveden je na engleski jezik, a uskoro bi trebao dobiti i svoje talijansko izdanje.
Roman “Njegova žena” duboka je i emotivna priča o zločinu iz prošlosti, izdaji, žrtvi i unutarnjoj snazi žene suočene s teškim životnim okolnostima. Radnja prati život glavne junakinje koja se suočava s izazovima braka, obitelji i osobnim identitetom, istražujući puteve kojima hoda dok doznaje strašnu istinu o prošlosti svog supruga.
„Njegova žena“ je istinita ispovijest zlostavljane žene koja priča o životu s nasilnim suprugom, koji ju je psihički i fizički zlostavljao, a potom i granicama do kojih će doći kad dozna kako su dvojica muškaraca, od kojih je jedan njezin suprug, silovali tada 13-godišnju djevojčicu u ratu u Bosni i Hercegovini
Književni kritičari su istaknuli kako je autorica iznimno dobro analizirala sve likove.
Na književnoj večeri u Zagrebu publiku je posebno zanimalo koliko je bilo teško napisati jedan takav roman.
-Teško je bilo slušati sve ono što mi je ispričala „njegova žena“, ali najteže je bilo sve to utkati u roman, svaki ga dan pisati, jer dok sam pisala roman, intenzivnije sam proživljavala sve to o čemu mi je ona govorila. Kao da sam postajala svjesnija strahota koje je proživjela ta žena, a prije nje ta mlada žrtva, rekla je Marijana Dokoza, ističući emocionalnu težinu stvaranja ovog snažnog i potresnog djela.
Marijana Dokoza također je istaknula kako u ovoj priči nije samo jedna žrtva. Iako je nesretna djevojčica svakako najveća žrtva, postoji cijeli niz drugih, uključujući suprugu i djecu nasilnika, te članove njihove obitelji, što naglašava širinu tragedije koja pogađa mnoge ljude, a ne samo iste žrtve.
Kroz lik glavne junakinje, autorica postavlja pitanja o tradicionalnim društvenim ulogama koje su nametnute ženama, zbog kojih mnogi nasilnici nisu kažnjeni, jer se žene boje progovoriti.
Književna večer u Preradovićevoj nije bila samo prilika za upoznavanje autorice i njezina rada, već i za razmjenu mišljenja i razgovore o književnosti u širem kontekstu. Pa su se tako mogla čuti različita mišljenja, ali i konstatacija kako puno žena ne želi priznati što im se događa zbog društva u kojem živi.
-Osobno poznajem nekoliko žena koje su silovane, ali to ne žele priznati jer smatraju kako će biti stigmatizirane, kako one tako i njihova djeca, rekao je jedan muškarac iz publike.
Snaga i preživljavanje
-Priča je to u kojoj će se mnogi prepoznati, rekao je Zvonimir Despot, hrvatski novinar, publicist i pisac, poznat po svom angažmanu u novinarstvu i analitičkom pristupu društvenim pitanjima. Despot je stekao prepoznatljivost kroz svoj rad koji obuhvaća različite tematske sfere, uključujući politiku, društvo i kulturu u Hrvatskoj.
Prijestupnici
Na književnoj večeri bio je i pjesnik Josip Horvat Macado koji uz autoricu Marijanu Dokoza potpisuje zborku poezije „Prijestupnici“. Zbirka se bavi vječnom temom ljubavi, ali i unutarnjih borbi, društvenih pitanja i moralnih dilema. Autori kroz svoje stihove istražuju granice ljudskih osjećaja, samoproučavanja i odnosa društva prema onima koji čine „prijestup“, u ovom slučaju ljubavni. Zbirka se fokusira na osjećaje koji su iznad svega, ali i na prijestupe, bilo to u smislu osobnih, emotivnih ili društvenih transgresija, te razmatra kako „navigirati“ kroz te prijestupe u svojim životima.
Kroz poeziju, Dokoza i Horvat Macado duboko analiziraju unutarnje konflikte, odnos prema vlastitim vrijednostima, pružajući čitatelju priliku za refleksiju o vlastitim postupcima.
Na književnoj večeri kroz koju je vodio Kašmir Huseinović bili su brojni Hrvati iz domovine i iseljeništva, ali i osobe iz javnog života kao što su pjevač Mladen Burnać, menadžer Zoran Škugor, casting direktorica Lidija Janjić…