PROIZVOĐAČI Maslinari govore kako zbog suše nikad nije bilo više maslina, a manje ulja

Marinsko maslinovo ulje našlo put i do ruskog tržišta

09.01.2009.
u 15:44
Pogledaj originalni članak

Nikada više maslina, a manje ulja, kažu marinski maslinari, od kojih neki još beru potpuno dozrele plodove.

Za razliku od prošlih godina, kada se prerada maslina početkom prosinca privodila kraju, u uljari Poljoprivredne zadruge Marina tvrde kako će se ove godine produžiti kroz cijeli mjesec siječanj.

Najlošija godina
– Prerađeno je približno tisuću i pol tona maslina, što je četvrtinu više nego lani, ali zbog nezapamćeno slabog postotka ulja od približno svega šest posto, količina dobivenog ulja gotovo je tri puta manja. Podaci govore o pravoj elementarnoj nepogodi koja bi se mogla osjećati i više godina zbog nedovoljnog prirasta mladih grana – tvrdi Svetin Palada, upravitelj Poljoprivredne zadruge Marina, dodajući kako su maslinari, koji nemaju navodnjavanje, ove godine iznimno kasno počeli berbu.

– Za 19 godina rada u ovoj uljari nisam doživio ovakvu godinu. Žao mi je ljudi koji su brali i trošili vrijeme i na kraju dobili tako malo ulja, ali ova je godina takva i mogu samo reći, ne ponovila se – kaže nam Duško Primorac, voditelj u uljari Poljoprivredne zadruge Marina.

Inače, kvaliteta maslinova ulja, koje se dobiva od sadašnje prerade, nešto je slabija, što je i razumljivo s obzirom na to da se preporuča berba kada je svega trećina plodova na stablu promijenila boju.

– Otkupljivali smo samo ekstra djevičansko maslinovo ulje po lanjskoj cijeni od 40 kuna za kilogram, na što se može dobiti još po 10 kuna poticaja za svaku prodanu litru, ako ukupno ima najmanje 100 kilograma podanog ulja – objasnio je Palada.

Ove je sezone otkupljeno približno 25 tona maslinova ulja, a lani više od 70 tona.

Manjak ulja s marinskog područja PZ Marina nadoknadila je suradnjom s bračkom PZ Selčanka.

– Za plasman otkupljenog ulja nema problema, jer je potrošnja i potražnja kvalitetnog ulja u svijetu u stalnom porastu. Potrebno je zadovoljiti propisane uvjete i probiti se na vanjsko tržište – kazao nam je Svetin Palada, upravitelj PZ Marina, zadovoljan što se u oštrim konkurentskim uvjetima i mala zadruga iz Marine uspijeva probiti na izbirljivo svjetsko tržište.

Poljoprivredna zadruga Marina ove godine planira gradnju novog pogona i preseljenje cijele proizvodnje iz središta Marine u radnu zonu.

Prenamjena prostora
– Nakon što je Općina Marina u lipnju prošle godine usvojila Urbanistički plan uređenja poslovne zone Dolac, gdje namjeravamo graditi naš novi pogon, sada se radi glavni projekt, a do ožujka planiramo dobiti i potrebne dozvole. Bude li sve po planu, gradnja bi trebala završiti u ovoj godini, a zatim i preseljenje iz centra mjesta – zaključio je Palada, dodajući da bi ih u tome mogli usporiti jedino financijski problemi i kreditna sredstva, jer radi se o investiciji od desetak milijuna kuna.

Sadašnji će prostor Poljoprivredne zadruge, koji se nalazi u povijesnoj jezgri mjesta, prenamijeniti u turističke svrhe.


Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr