Nema govora o tome da bi Predrag Matvejević išao u zatvor. Za to ne postoji baš nikakav razlog i potpuno je nejasno odakle se pojavila informacija da bi se on u srijedu, 28. srpnja, trebao pojaviti na odsluženju kazne.
Vijest da bi 78-godišnji profesor trebao na izdržavanje kazne koja je izazvala revolt i pobunu europskih intelektualaca, kažu na zagrebačkom sudu, velika je pogreška ili ružna podvala. Činjenica je da je Općinski sud u Zagrebu 2. studenog 2005. Matvejevića osudio na pet mjeseci zatvora, uvjetno na dvije godine, zbog klevetanja Mile Pešorde, kojega je nazvao "kvislinškim piscem", "sarajevskim talibanom", odgovornim za zločine u BiH. U istome tonu Matvejević je prozvao i Ivana Aralicu, Momu Kapora i još neke pisce. Riječ je o članku koji je Matvejević objavio u studenom 2001. u Jutarnjem listu pod nazivom "Naši talibani", i to nakon posjeta Sarajevu koji ga se snažno dojmio i inspirirao da žestoko prozove i optuži kolege pisce.
Bajić želio pomoći
No, zbog vrlo neugodnih vrijednosnih sudova izrečenih u članku tužio ga je samo Pešorda. Kada ga je zagrebački Općinski sud osudio na uvjetnu kaznu, Matvejević nije želio ulagati žalbu, pa je presuda postala pravomoćna, i to 23. prosinca 2005. Na njegovu stranu stao je glavni državni odvjetnik Mladen Bajić koji se protiv presude pokušao boriti zahtjevom za zaštitu zakonitosti, no Vrhovni sud taj je zahtjev odbacio kao neosnovan. Službenica zadužena za odnose s javnošću na Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu Marina Presečki jučer je izjavila kako nema ni govora o tome da bi Matvejević temeljem bilo koje presude toga suda išao u zatvor. Jedina presuda po kojoj je osuđen jest spomenuta osuda za klevetu u povodu tužbe Mile Pešorde, no i ta je osuda bila uvjetna. Piscu je sud zatvorsku kaznu odredio pod uvjetom da u roku od dvije godine ne ponovi djelo, a to nije učinio. Marina Presečki kaže da je rok kušnje prošao prije gotovo tri godine, odnosno 23. prosinca 2007., kada se navršilo dvije godine od pravomoćne presude. Naime, Matvejević u roku od dvije godine nije prekršio uvjet, i za pravosuđe je on "čist i slobodan".
Promašena inicijativa
Stoga je inicijativa francuskog filozofa i pisca Bernard-Henrija Levyja koji je, podržan od desetak uglednih europskih intelektualaca, pozvao hrvatske vlasti da Matvejevića ne šalju u zatvor zbog "verbalnog delikta", potpuno promašena. Levyjeva inicijativa, koja je produkt obmane ili zabune, daleko je odjeknula pa se tako o njoj raspisao pariški Le Monde, a tema se našla i na stranicama britanskih, talijanskih i američkih novina. U tim člancima Matvejevića se ističe kao intelektualca koji je 1991. postao žrtvom nacionalizma, bio izložen uvredama i klevetama svih vrsta pa je bio prisiljen napustiti Zagreb i mjesto na Filozofskom fakultetu te otići u egzil u Pariz i Rim.
Uvjereni da brane slobodu govora koja je, smatraju, Matvejeviću uskraćena već u presudi izrečenoj 2005. kada je dobio uvjetnu zatvorsku kaznu, europski intelektualci podigli su glas protiv odlaska u zatvor koji nije ni prijetio.
Kako se YU smeća u Hrvatskoj uvijek izvuku ? Nevjerovatno !