Zoran Milanović (SDP) je na europskim izborima izgubio na svim razinama, kako od izravnih protivnika, tako i od unutarstranačke oporbe i odmetnutih kolega. Ipak, malo tko vjeruje u smjenu na vrhu vodeće stranke.
Ako je pitati SDP-ovce, europski izbori bolje da se nisu ni dogodili. Oni pesimističniji - a neki bi rekli realniji - očekivali su poraz, no malo je tko očekivao poraz u kojemu će HDZ osvojiti 2 mandata više. Gubitak je veći time veći što je Mirela Holy u samo šest mjeseci organizirala stranku koja je osvojila mandat.
Politolog Branko Caratan u razgovoru za Deutsche Welle objašnjava da slab izborni rezultat SDP-a pojačava napetost unutar stranke, ali i da je pravi uzrok napetosti socijalna i ekonomska situacija koju je Vlada naslijedila. "To je presudno. Općenito, u Europi je teško korigirati pogreške vođenja neoliberalne politike, a posebno je to teško u jednoj tranzicijskoj zemlji", navodi ovaj umirovljeni profesor Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu (FPZG). Pri tome mu je, kaže, teško procijeniti stupanj do koje će napetost stići i kakve će biti konačne posljedice europskih izbora.
SDP-ovi prkosni birači glasaju za Holy
Tihomir Cipek, politolog i profesor FPZG-a pak misli da je SDP dobio više glasova od očekivanog te da unutarstranačka opozicija nema dovoljno snage za svrgavanje Milanovića na unutarstranačkim izborima. "SDP je dobio 30-ak posto glasova pa nije riječ o katastrofalnom rezultatu. Vidljivo je da glasači nisu zadovoljni Milanovićem pa su prkosno izabrali Tonina Piculu koji mu se unutar stranke profilirao kao opozicija." Cipek pod "prkos" svodi i glasove koje su birači dali i stranci Održivi razvoj Hrvatske (ORaH), novoj stranci Mirele Holy. Riječ je o bivšoj Milanovićevoj ministrici okoliša koja je nakon sukoba sa stranačkim šefom napustila SDP zbog, kako je objasnila, neispunjavanja predizbornih obećanja. "SDP-ovi birači su radije pronašli alternativu u toj stranci koja zagovara zeleni program, individualizam, rodna prava, a ne u stranci Hrvatskih laburista koja zagovara klasični radnički program očuvanja radnih mjesta, snažnih sindikata i jednakosti. Oni su radije birali program individualnih sloboda nego radničke jednakosti."
Autorica nagrađivanog političkog magazina Aftershock koji se emitira na Radio Sljemenu Silvija Šeparović misli da je čestitka koju je Milanović u izbornoj noći uputio donedavnoj stranačkoj kolegici Holy jedna od rijetkih stvari koju je izrekao i učinio na vrijeme. Makar i iz pragmatičnih razloga, jer će u budućnosti trebati suradnju s njom. "Premda je i i tu zaiskrila njegova ćud; čudio se kako joj je to uspjelo, gotovo kao da nije mogao vjerovati da bi taj 'curetak' mogao išta ozbiljno napraviti osim što se 'igra tim zelenim pitanjima'. Iako, moglo bi se to opet protumačiti i tako da mu je njezin uspjeh dobro poslužio kako ne bi morao previše govoriti o sjajnom rezultatu svoga nevoljenog stranačkog kolege", priča Šeparović za DW. Kaže, uspjeh Picule jest poruka Milanoviću. "Racionalni SDP-ov birač, tumačim, svakako je htio podržati stranku, ali i uputiti poruku da su 'sankcije' za Piculu bile pogrešna stvar."
Euroizbori su unaprijed predani
Čini se da se Milanović unaprijed odrekao europskih izbora proglašavajući ih manje važnim, tek testom uoči parlamentarnih, i odričući se kampanje u korist žrtava poplava. "Mislim da je to odricanje bilo dobar potez iako je javnost toliko histerična da baš sve tumači kao kalkulantski i s nekom zadnjom namjerom. Svakako je SDP-u bilo bolje minorizirati ove izbore jer bilo je jasno da ne mogu dobro proći s obzirom na loše gospodarske rezultate do sada i zahuktale međusobne obračune. Ali dio toga ide i pod račun činjenice da europski izbori ni drugdje u Europi nisu atraktivni. Uz to, ni javnost, ni politička scena, ni glavni akteri na njoj pa ni SDP još uvijek se nisu potpuno saživjeli s time da je Hrvatska u EU-u pa da politička borba nije uvijek oko domaćeg grunta. Kao ni s time da u parlamentu zapravo promiču interese i prava europskih građana", priča Šeparović.
Foto: Marko Prpić/PIXSELL
Među građanima, a sve više i među političkim analitičarima, gotovo je unaprijed upisan i poraz vladajuće stranke na parlamentarnim izborima 2015. godine. Naime, istraživanja javnog mišljenja pokazuju da HDZ trenutno ima više simpatizera. Preokretanje tih negativnih trendova za vladu, a koja se poistovjećuje s SDP-om, bila bi čudo, misli Cipek. "Tim više, pretvorite li ove izborne postotke, desni centar je pobijedio za dva posto. Nije to velika prednost, ali cijela je Hrvatska jedna izborna jedinica. Kada bi se taj rezultat pretvorio u rezultate po izbornim jedinicama, tada bi to bio ozbiljan poraz SDP-a. Po mom sudu, ako bi SDP bio ozbiljno poražen na parlamentarnim izborima, tek tada bi se otvorio prostor za smjenu vodstva stranke. Zastupam tezu da se do parlamentarnih izbora neće dogoditi ništa bitno u SDP-u. Pokušaja i inicijativa će sigurno biti."
ORaH čuva leđa SDP-u?
Ipak, prema profesoru Caratanu, nade ima čak i za ozbiljno oštećeni SDP čijim su izborom građani kaznili u korupcijskim aferama utopljeni HDZ. "Ako bi se pokazalo da postoji ekonomski rast i oporavak s posljedicom na nezaposlenost, stanovita šansa za oporavak SDP-ovog rejtinga među biračima postoji", objašnjava. Kaže da se ORaH ipak ne može nazvati rezervnim sastavom SDP-a, obzirom na karakter šefice nove stranke, ali njegovu glasačku podršku SDP-u iz parlamenta smatra realnom. "Za to valja ispuniti pretpostavku da SDP sa saveznicima dobije barem toliko glasova koliko i stranke desnice.“
Građani su sve spremniji osuditi komunikaciju Zorana Milanovića kojega često nazivaju odnarođenim i pomalo elitističkim. Čini se kako je to karta na koju igra HDZ čiji je predsjednik Tomislav Karamarko pobjednički govor temeljio na stradanjima u poplavi i nezaposlenima. Caratan pak navodi da se i Milanović nahodao po poplavljenim područjima. "On sigurno nije lider s populističkom žicom. Ali sve to pada u vodu, računaju se, kao u nogometu, samo golovi. Ni Karamarko retorikom ne osvaja mase. Milanović je izuzetno obrazovan i relativno dobro poznaje stanje, ali enigma jest ekonomska politika. Tu Vlada nije jedini krivac. Kriva je i Hrvatska narodna banka koja tvrdoglavom politikom stabilnog tečaja od 1994. do danas neprekidno ograničava potencijale izvoza što se reflektira na proizvodnju i zapošljavanje."
Čeka se Linić
No, je li Tomislav Karamarko uspješno rehabilitirao HDZ, stranku čiji je bivši šef i premijer Ivo Sanader predmetom nekoliko korupcijskih afera i suđenja? I koliko u tome leži dio SDP-ovog poraza? Ako pitamo profesora Cipeka, riječ je ipak samo o uspješnom konsolidiranju stranke. "Čini mi se da su im njihovi birači oprostili ono što se prije događalo i izgleda da stranka ide prema pobjedi, ako se ti trendovi u politici i djelovanja Vlade ne promijene." Profesor Caratan pak kaže da građani prilikom izbora razmišljaju je li Vlada zadovoljila njihove interese. Ako zaključe da nije, odgovor traže na drugoj strani. "Karamarko je stranku uspio disciplinirati desnom i nacionalističkom retorikom. Spriječio je prebjeg dijela biračkog tijela krajnjoj desnici. Sada je samo pitanje hoće li uspjeti uvjeriti glasače građanskog centra da je ekonomska politika koju bi vodila njegova vlada kompetentna. Do sada to nije bilo tako."
Uz sve to, podsjetimo, napetosti unutar SDP-a pojačane su predizbornom smjenom ministra financija Slavka Linića koji nije mogao pronaći zajednički jezik s premijerom Milanovićem. Proizvelo je to nagađanja kako će "riječka struja" kojoj pripada Linić izazvati stranački prevrat, a i sami su Riječani diskretno pozvali na preispitivanje Milanovićeve odgovornosti za izborni gubitak. Slavko Linić je najavio da će "sve o Milanoviću" reći nakon europskih izbora. I pri tom će, kaže, prvi puta u životu staviti sebe ispred stranke i neće odustati. Prema neslužbenim najavama "riječke struje", danas (27.5.) bi mogao biti taj dan.
Ma sve će riješiti nove "ankete"! Mediji (naravno samo oni slobodni i neovisni -:) -:) ),ća ih žurno prenijeti rejting partije i milanovića "u tjedan dana skočiti će na barm 192,5%", Tomislav Karamarko pada u popularnosti za najmanje 500% i ostaje uvjerljivo najnepopularniji političar! Ne treba sada raspravljati o nekakvim "pišljivim" rezultatima nekih "pišljivih izbora"! Ankete, ankete su potrebene. Jedino su one "vjerodostojne" -:) -:)