Iako to formalno njegova funkcija ne obuhvaća, ključna pozicija u novoj strukturi moći unutar Vladina gospodarskog sektora pripast će Nevenu Mimici, potpredsjedniku Vlade za unutarnju, vanjsku i europsku politiku. Mimica, trenutačno najbliži suradnik premijera Zorana Milanovića, trebao bi biti zadužen za rješavanje svih osjetljivih zadataka kao što je, primjerice, rješavanje otvorenih pitanja oko upravljanja hrvatskom naftnom kompanijom Inom, ali i uspostavljanje političko-gospodarskih odnosa sa stranim državama i potencijalnim investitorima – kao nedavno s Katarom.
Riječ je o poslovima koje je u prošlosti ili obavljao ili namjeravao obavljati Radimir Čačić pa se može zaključiti da će Mimica preuzeti znatan dio ovlasti koje je donedavno držao prvi potpredsjednik Vlade. Kako tvrdi izbor iz samog vrha SDP-a, Mimica bi kao premijerova produžena ruka trebao nadgledati većinu ključnih Vladinih ekonomskih projekata i strategija.
Milanovićev emisar
– Neven je čovjek od premijerova apsolutnog povjerenja i nije slučajno da je upravo on prije nekoliko dana boravio na diplomatskom skupu u Mađarskoj. Tamo se na marginama sigurno razgovaralo i o Ini pa je evidentno da je on premijerov emisar u tom slučaju. Dakako, to ne znači da će Branko Grčić biti minoriziran. On će se sigurno morati jače operativno angažirati u ostvarenju gospodarskog programa, a strateške poteze i tihu diplomaciju koja je u razvoju svih velikih projekata iznimno bitna prepustit će Mimici – rekao je naš sugovornik.
Također, Mimica bi preko Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom i njegova čelnika Mladena Pejnovića, mogao imati i jak utjecaj u svim pitanjima upravljanja državnom imovinom, ali i kadroviranja u javnim poduzećima – što je također zadaća koju obavlja Pejnovićev ured.
Uzlet Nevena Mimice ključna je posljedica reorganizacije radnih, ali i političkih odnosa u Vladi nakon odlaska prvog potpredsjednika Vlade Radimira Čačića.
Njegov nasljednik na poziciji ministra gospodarstva Ivan Vrdoljak ipak neće naslijediti i sve njegove ovlasti. Dapače, kako je i sam citiran u tjedniku Globus, namjerava se prije svega posvetiti investicijama u energetskom sektoru. To i nije čudno s obzirom na to da je Vrdoljak inženjer elektrotehnike, koji je još dvije godine prije dolaska Kukuriku koalicije na vlat najavljivao kako se u novoj Vladi misli baviti upravo tim resorom. Na kraju mu je pripao resor građevine, no odlaskom Čačića, zapravo se vraća u svoju "temeljnu djelatnost".
Vrdoljak će zadržati nadzor nad investicijama u energetici, a ostatak investicijskih aktivnosti odsad bi trebale biti u nadležnosti Branka Grčića, koji je od Čačića preuzeo i funkciju čelnika Vladine koordinacije za gospodarstvo.
Pod izravni Grčićev nadzor dolazi i nedavno osnovana Agencija za investicije i konkurentnost te brojne djelatnosti kojima se bavi Centar za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicije (CEI) – tijela koja su osnovana na temelju izravne inicijative Radimira Čačića.
– Logično je da Grčić preuzme kontrolu nad investicijama, s obzirom na to da ionako ima nadležnost nad korištenjem fondova Europske unije, a znatan dio investicija proizaći će upravo iz tog resora. Bit će tu puno posla te je možda i bolje da se taj Čačićev megaresor razdijeli između više ljudi – kazao je naš sugovornik iz SDP-a.
Ipak, tu se nameću brojni operativni problemi. Primjerice, Čačić je bio gorljivi zagovornik projekata javno-privatnog partnerstva, na temelju iskustava koja je imao još kao varaždinski župan. Sad ti projekti dolaze u mjerodavnost Grčića, a prema zakonu operativno njima upravlja CEI. Ipak, moguće je da Grčić neće dijeliti Čačićevu sklonost takvom, vrlo specifičnom, investicijskom modelu. No, odustane li se od takvih investicija, koji je smisao CEI-ja?
Jasno je kako bi unutarnja struktura državnih institucija gospodarske politike, uvelike skrojena prema Čačićevim idejama, mogla pretrpjeti velike promjene, iako će mnogi dužnosnici HNS-a, ali i neki SDP-ovci, kao lajtmotiv nove podjele ovlasti unutar Vladina gospodarskog resora vidjet će želju vrha SDP-a da ograniči utjecaj ministra financija Slavka Linića.
Ograničiti Linića
Nije nikakva tajna da Linić uživa najveći stupanj autonomije u radu među članovima Vlade, no taj njegov utjecaj ponekad je izlazio izvan okvira resora financija za kojeg je zadužen.
Primjerice, u Ministarstvu gospodarstva svojedobno nisu skrivali svoje nezadovoljstvo time da se Linić aktivno uključio u pregovore s potencijalnim ulagačima u Dina Petrokemiju, iako je taj proces logički pripadao upravo Čačićevu resoru. Zbog toga moguće je da je jedan od razloga jačanja uloga Mimice i Grčića u gospodarskom resoru i to da se Linić ubuduće koncentrira isključivo na upravljanje državnim financijama i zadaće koje iz toga proizlaze.
Ipak, kako se resori gospodarstva i financija isprepleću, jasno razgraničenje angažmana bit će teško uspostaviti pa će različitih mišljenja i nesuglasica gotovo sigurno biti, dok je krajnje neizvjesno kako će HNS reagirati na novu, znatno podređeniju ulogu.
>>Mimica u Bruxellesu: Izvješće o Hrvatskoj bit će pozitivno
Ova vlada izsmijava narod