Štrajk u pravosuđu

Ministar tvrdi da štrajk slabi, a štrajkaši da su sve jači

Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL
Zagreb: Ministar Ivan Malenica nakon sjednice Vlade dao izjavu za medije
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Zagreb: U NSK održana 226. sjednica Vlade RH
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
Zagreb: Članovi HDZ-a dolaze na sjednicu Predsjedništva stranke
22.06.2023.
u 21:46
Jučer je okončano e-savjetovanje o plaćama u državnim i javnim službama s gotovo petstotinjak komentara
Pogledaj originalni članak

Nakon što je Sindikat državnih službenika i namještenika dobio pravnu bitku, i to presedanskim odlukama Županijskog suda u Zagrebu i vijeća Vrhovnog suda pod predsjedanjem suca Đure Sesse o zakonitosti štrajka koji je organizirao sindikat koji nije reprezentativan, Ministarstvo pravosuđa objavilo je priopćenje prema kojem štrajk službenika jenjava u zadnja dva tjedna.

Prema službenim podacima koje su Ministarstvu 20. lipnja dostavili predsjednici sudova, u štrajku je 2874 od ukupno nešto više od 7500 službenika i namještenika u pravosudnim tijelima. U 43 od ukupno 67 tijela sudbene vlasti bilježi se trend smanjenja broja službenika koji su u štrajku. U većem broju sudova, u odnosu na ponedjeljak, 5. lipnja, kad je počeo štrajk, smanjio se broj službenika koji sudjeluju u štrajku za više od 50 posto, a slična je i situacija u državnim odvjetništvima, priopćio je MPU.

Očito očekujući kako će se trend nastaviti, pozvali su službenike i namještenike da nastave obavljati redovne poslove i uključe se u dijalog o novom, pravednijem sustavu plaća. Stoga su podsjetili i kako će odlukom Vlade službenicima s najnižim plaćama od 1. srpnja plaća rasti za 100 eura te da će idući tjedan dobiti regres od 300 eura. Isto tako, Zakonom o plaćama u državnoj službi i javnim službama, koji je do jučer bio u javnom savjetovanju (do jučer u 16 sati imao je 457 komentara), najavili su sustavno uređenje i plaća u javnom sektoru jer nije pravedno da službenici koji, primjerice, obavljaju posao računovodstva na sudovima dobivaju veću plaću od službenika koji identične računovodstvene poslove rade u državnim tijelima.

POVEZANI ČLANCI:

Vrhovni sud potvrdio je stav ŽS-a u Zagrebu da se radi o štrajku organiziranom u svrhu zaštite i promicanja gospodarskih i socijalnih interesa, a razlog kojem je nezadovoljstvo državnih službenika i namještenika u tijelima sudbene vlasti i državnom odvjetništvu visinom plaće. Pravo na isplatu plaće za obavljeni rad možda je i najvažnije pravo radnika, a i Ustav jamči svakom zaposleniku pravo na zaradu kojom može osigurati sebi i obitelji slobodan i dostojanstven život.

Sudski je zaključak da štrajk organiziran s tom svrhom ne mora biti organiziran od reprezentativnog sindikata, koji je nužan samo ako se radi o štrajku zbog spora u vezi sa sklapanjem, izmjenom ili obnovom kolektivnog ugovora. Nakon te odluke VS-a, ako trendovi i jesu govorili da štrajk jenjava – što SDLSN poriče i ministru Ivanu Malenici poručuje: "Idemo dalje sve jači" – teško je očekivati da će se i nastaviti.

>> VIDEO Božinović o porukama policijskih šefova o migrantima

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.