Je li Hrvatska slučajna zemlja? Kao država nismo nastali slučajno – plebiscitarno smo glasovali za osamostaljenje, za neovisnost smo krvavo ratovali, političkom borbom zaokružili smo državni teritorij i dobili potpuni suverenitet za upravljanjem državom. Ono što se kasnije događalo rezultat je stihije kojem se nismo nadali. Dobili smo gospodarstvo s daleko najduljim recesijskim razdobljem u EU, do srži deindustrijaliziranu ekonomiju, neefikasno i zakrčeno pravosuđe, izokrenut sustav vrijednosti u kojem je materijalno jedino mjerilo uspjeha, zemlju koju investitori zaobilaze u širokom luku, a oni koji se drznu doći iz nje bježe k’o vrag od tamjana. Velika većina dospjelih stranih investicija u Hrvatskoj i danas se realizira samo u uslužnim, telekomunikacijskim i bankarskim sektorima, dok se značajnija ulaganja u proizvodnju mogu nabrojiti na prste jedne ruke. Nije da nema interesa za njih. Međutim, svaka ulagačka inicijativa dosad je propala zbog negativnog javnog mnijenja, oblikovanog javnim istupima njihovih protivnika i ignoriranjem druge strane.
Logično, lakše je narodu shvatiti riječi narodnog tribuna nego inženjera elektrotehnike. Rezultat je društvo s niskim stupnjem kulture javnog dijaloga, zemlja u kojoj samoproglašeni narodni tribuni argumentom galame godinama ruše investicijske projekte. U tome prednjače energetski projekti – od Družbe Adrije, preko istraživanja nafte i plina u Jadranu do Plomina C. HEP kao ključna energetska kompanija od osamostaljenja je realizirao samo jedan značajan proizvodni elektroenergetski objekt. Nije razlog to što stručnjaci unutar HEP-a ne žele graditi elektrane, već golemi i nedopustivi utjecaj politike na njegovo poslovanje. Aktualna elektrana kod Hrvaca u Dalmatinskoj zagori posljednja je u nizu kojoj prijeti da skonča u idejnoj fazi. Pritom, kao i mnogo puta dosad, u javnom diskursu prevladavaju argumenti samozvanih zaštitara okoliša, dok se glasovi stručnjaka teško probijaju. Ključno je pitanje zašto narod vjeruje Miri Bulju, a ne energetičarima?
Zato što su nas razn razni "stručnjaci" i doveli tu gdje jesmo. Sada narod čak i na dobre inicijative gleda kao na leglo kriminala, pogodovanja i korupcije i automatski se budi revolt protiv bilo kojih (čak potencijalno i dobrih) inicijativa.