Nakon dva tjedna napetih pregovora, COP29 konferencija u Bakuu rezultirala je sporazumom koji predviđa godišnje financiranje od najmanje 300 milijardi dolara za zemlje u razvoju kako bi se suočile s izazovima klimatskih promjena. Sporazum je usvojen unatoč dubokim podjelama, povlačenjima i političkim nesuglasicama, što naglašava kompleksnost globalnih pregovora o klimi.
Sporazum obvezuje razvijene zemlje, uključujući SAD, Europsku uniju, Kanadu, Australiju, Japan i Novi Zeland, da do 2035. godine osiguraju sredstva u iznosu od 300 milijardi dolara godišnje. Financiranje, kombinacija javnih i privatnih izvora, namijenjeno je pomoći siromašnim zemljama u prilagodbi na ekstremne vremenske uvjete poput poplava, toplinskih valova i suša. Također, cilj je omogućiti tranziciju prema čistim izvorima energije, smanjujući ovisnost o fosilnim gorivima.
Iako je riječ o značajnom povećanju u odnosu na dosadašnjih 100 milijardi dolara godišnje, iznos od 300 milijardi i dalje je daleko ispod 1,3 trilijuna dolara, koliko su zemlje u razvoju tražile za adekvatnu reakciju na klimatsku krizu. Glavni tajnik UN-a António Guterres pozvao je na ambiciozniju akciju, ističući da sporazum treba poslužiti kao temelj za daljnje unaprjeđenje globalnih klimatskih ciljeva.
Međutim, sporazum je izazvao kritike. Predstavnica indijskog izaslanstva Chandni Raina nazvala ga je "optičkom varkom" koja ne adresira veličinu klimatskih izazova. Kenijski glasnogovornik Afričke skupine Ali Mohammed izjavio je da je sporazum "premalo, prekasno i previše nejasan", dok je Evans Ngiwa iz Malavija sporazum označio "neambicioznim."
Iako predstavlja korak naprijed u prepoznavanju klimatskih potreba zemalja u razvoju, sporazum ostavlja mnogo prostora za poboljšanje, posebno u kontekstu količine sredstava i implementacije konkretnih akcija. Unatoč postignućima, zemlje u razvoju, koje su najmanje odgovorne za klimatsku krizu, i dalje nose najveći teret njezinih posljedica. COP29 u Bakuu postavlja temelje za buduće rasprave, ali i naglašava potrebu za većom solidarnosti i odgovornošću bogatijih zemalja u borbi protiv klimatskih promjena.
Predsjednik Azerbajdžana, Ilham Alijev , kazao je kako je Azerbajdžan imao čast biti domaćin COP29, uz jednoglasnu podršku međunarodne zajednice, prije manje od godinu dana. "Unatoč kratkom vremenskom razdoblju, Azerbajdžan je osigurao sve potrebne pripreme za nesmetano i učinkovito provođenje COP29. Bez pretjerivanja, COP iz Bakua ući će u povijest kao jedan od najvećih COP-ova.
Posebno smo ponosni što smo od svih gostiju dobili ocjene za odličnu organizaciju COP29 na kojem je sudjelovalo 80 čelnika država i vlada te više od 76 tisuća prijavljenih sudionika. Bez obzira na opsežnu i orkestriranu kampanju ucjenjivanja i kleveta, Azerbajdžan je uspio postići povijesne rezultate u klimatskim pregovorima", kazao je predsjednik Alijev ističući kako je vođen sloganom "Solidarno za zeleni svijet", Azerbajdžan djelovao kao pošten posrednik i stvorio svaku priliku za omogućavanje pregovora na nepristran način.
"Tijekom cijelog procesa pozivali smo na ishod koji uzima u obzir potrebe zemalja u razvoju, posebno malih otočnih i najmanje razvijenih država budući da snose najveći teret klimatskih promjena i suočavaju se s egzistencijalnom prijetnjom. Također smo pokazali solidarnost s narodima i regijama koje pate od ekoloških izazova pogoršanih kolonijalnom vladavinom.
Azerbajdžan nije štedio napore da izgradi mostove između razvijenih i zemalja u razvoju, zbog čega je svijet doživio povijesni "Baku iskorak". U COP-u Bakua, Fond za gubitke i štete u potpunosti je operativan. Također smo postigli punu funkcionalnost dugo očekivanog članka 6. o tržištu ugljika.
Što je najvažnije, COP u Bakuu svjedočio je značajnom novom kolektivnom kvantificiranom cilju (NCQG), koji postavlja novi globalni cilj da se do 2035. godine osigura 300 milijardi USD zemljama u razvoju. Sporazum će pomoći zemljama u razvoju u borbi da se nose s negativnim utjecajem klimatske promjene.
“Bakuski proboj” smatram trijumfom multilateralizma. COP29 je prekretnica u klimatskoj diplomaciji i vjerujem da će ovo nasljeđe pozitivno utjecati na buduće globalne klimatske akcije. Zahvaljujem svim strankama, Ujedinjenim narodima i UNFCCC-u na podršci Azerbajdžanu na putu do COP29", zaključio je predsjednik Azerbajdžana, Ilham Alijev.
GALERIJA Nevjerojatno: Olujni vjetar srušio vjetrenjaču u zaleđu Splita, puhalo je i do 100 km/h
Više zelenih tema pronađite na web stranici Rezolucija Zemlja!
Hvala Bogu i ovo ludilo će dolaskom Trumpa malo usporiti. Vezano na ekologiju tu priču i tako ne vode stručnjaci, već aktivisti. Nevjerojatno kako se ignoriraju mišljenja stručnjaka koji imaju drugačije mišljenje. Tako je bilo i sa covidom pa smo smo vidjeli da je sve bilo daleko drugačije od onoga kako nam se prikazivalo.