medicinska potpomognuta oplodnja

Mišo Krstičević: "Ovo je prvenstveno ljudska, a tek onda demografska mjera"

Foto: Boris Scitar/PIXSELL
Zagreb: Trudnica u Petrovoj bolnici koja je prva za?ela odmrznutim stanicama
Foto: Boris Scitar/PIXSELL
Zagreb: Trudnica u Petrovoj bolnici koja je prva za?ela odmrznutim stanicama
Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL
Izbor za gradonačelnika Ploča na lokalnim izborima završio je u prvom krugu
29.11.2022.
u 10:42
I Ploče će sufinancirati troškove medicinski pomognute oplodnje
Pogledaj originalni članak

Grad Ploče sufinancirat će troškove medicinske potpomognute oplodnje i tako se pridružiti tek nekolicini hrvatskih gradova koji su prepoznali važnost ovakve odluke i potrebe sugrađana, priopćili su iz Grada Ploča. Iznos kojega su predvidjeli za ovu namjenu u gradskom proračunu iznosi 100.000 kuna. Pravo na sufinanciranje troškova medicinski potpomognute oplodnje u iznosu do 50 posto ukupnih troškova postupka, a najviše 7.500,00 kn odobrit će se podnositeljima zahtjeva koji su iscrpili sve mogućnosti koje su, sukladno zakonu kojim je uređeno pitanje medicinski pomognute oplodnje, ostvarive na teret Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, kao i podnositeljima zahtjeva čiji postupak medicinski pomognute oplodnje nije moguće financirati na teret Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.

- Ideju i želju da na ovaj način pomognemo našim sugrađanima imali smo već neko vrijeme, a sada je konačno došao trenutak da je i realiziramo. Ovo je prvenstveno jedna ljudska, empatijska mjera, a onda demografska. Kao medicinskom djelatniku posebno mi je drago što smo jedan od tek nekoliko gradova u Hrvatskoj koji provode ovakve politike i nadam se da ćemo pomoći našim sugrađankama i sugrađanima u proširivanju obitelji - rekao je gradonačelnik Ploča Mišo Krstičević.

Pravo na sufinanciranje troškova medicinski pomognute oplodnje priznavat će se i ženama nakon navršene 42. godine života, ako nisu ostvarile pravo na medicinski pomognutu oplodnju na teret HZZO-a ili je riječ o postupku medicinski pomognute oplodnje koji nije moguće financirati na teret HZZO-a. Isto tako, odredili su kako je pravo na sufinanciranje troškova medicinski pomognute oplodnje moguće ostvariti najviše za dva pokušaja započeta u istoj kalendarskoj godini.

U Splitsko-dalmatinskoj županiji ovakvu praksu provodi grad Makarska, općina Gradac, a nedavno je to najavio i Grad Split. Prvi veći grad koji je uveo sufnanciranje mdicinski pomognute oplodnje u Hrvatskoj bio je Osijek.

Prema informaciji koju smo dobili od Ministarstva zdravstva prema zadnjem statističkom izvješću (za postupke provedene u 2020. godini), u 16 ovlaštenih MPO ustanova u Republici Hrvatskoj realizirano je 6568 postupaka iz kojih je rođeno 1540 djece.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.