Nestaju tračnice

Mjesečno zbog krađa HŽ ima stotine tisuća kuna štete

Foto: ''
Mjesečno zbog krađa HŽ ima stotine tisuća kuna štete
17.06.2011.
u 11:54
Krađe tračnica stare pruge Sisak - Karlovac su svakodnevne. U lipnju je "nestalo" 250 metara tračnica kod Gređana, 40 kod Hrastovice, 50 u Donjem Selištu...
Pogledaj originalni članak

"Nepoznati počinitelj u Capragu 14. lipnja ukrao 30 metara bakrenog kabela za uzemljenje tračnica", "Dvojica muškaraca iz Petrinje 10. lipnja kod Hrastovice isjekli 40 metara tračnica", "Dvojica muškaraca kod Crevarske Strane, nedaleko od Gvozda, 8. lipnja uhvaćena s demontiranim dijelovima pruge", "U Donjem Selištu trojica muškaraca 3. lipnja zatečena u demontaži 50 metara tračnica". To je samo dio policijskih izvješća koji se odnose na krađu tračnica tijekom lipnja ove godine.

Iako u planu obnove, zapuštena željeznička pruga između Siska i Karlovca sve je češće meta bezobzirnih kradljivaca. Vješti kradljivci već dvadesetak godina sustavno režu stotine metara tračnica i kabela, te kradu vijke i drugu željezničku opremu koju prodaju. Sve se odvija pred nosom Hrvatskih željeznica, koje su vlasnik pruge.

Posljednja u nizu kađa na banovinsko-kordunskoj pruzi dogodila se nedavno kod Gređana, nedaleko od Topuskog, kada je preko noći nestalo čak 250 metara tračnica. Načelnik općine Topusko Nikola Abramović ne smatra samo noćne rezače jedinim krivcima.

– Hrvatske željeznice, kao vlasnik pruge i drugih objekata, zanemarile su svoje vlasništvo i ne posvećuju mu dovoljno pažnje. Ne poštuju ni osnovna pravila poslovnog ponašanja, jer sam čuo da u Topuskom ruše, ili su već srušili, željezničku stanicu, o čemu ja, kao općinski načelnik, nemam pojma. Uz potragu za lopovima trebalo bi potražiti i otkupljivače starog željeza, koji sirovine otkupljuju, čime su sudionici krivičnog djela. Osim toga, dobro je poznato da tračnice nisu staro željezo, jer se uvijek mogu koristiti za druge željezničke trase. Izgleda da je riječ o sprezi i dobro organiziranoj mafiji kojoj se teško može stati na kraj – kaže Nikola Abramović.

U policiji kažu da su počinitelji krađe u Gređanima identificirani, ali krađe ne jenjavaju. U HŽ-u napominju kako su i oni demontirali dijelove pruge Sisak-Karlovac kod kolodvora Skakavac i između Topuskog i Gvozda, i ugradili ih u prugu Bjelovar-Kloštar.

"Sve zapažene krađe su prijavljene, a protiv poznatih i nepoznatih počinitelja podignute su kaznene prijave. Protiv poznatih počinitelja pokrenut je kazneni postupak. Veliki je problem i to što neke dionice pruge nisu razminirane. Za nadzor pruge Sisak-Karlovac zadužene su sekcije za održavanje pruga Ogulin i Zagreb, koje prijavljuju krađe", priopćeno je iz Službe za korporativne komunikacije HŽ-a.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

SV
sveznalica100
13:46 17.06.2011.

Pa pogledajte, molim lijepo kako izgleda ta \"pruga\".Jasno je kao dan da ona zapravo nikome u HŽ-u ne treba, a ne treba ni državi, jer bi se onda na ta područja mogli vratiti nepodobni.Ovako je bolje, pruga se pomalo siječe (bar netko od toga ima koristi), a spomenuto područje postaje pustoš umjesto državnog voćnjaka ili stočarskog obora(potencijali ogromni, ali mi ne želimo biti poljoprivredna zemlja, već turističaka, a turistima nudimo uvoznu hranu).

H2
h2so4
14:00 17.06.2011.

Ovo je samo vic. Nemam namjeru da ikoga vrijeđam Gradila se željeznička pruga. Probudivši se ujutro, primjetiše radnici da fali nekoliko šina (a.k.a. tračnica). Pretražili oni tako par kuća u okolici i stigoše do jednog Roma kod kojeg ugledaše šine. Nato rekoše Romu : - Otkuda ti ove šine?, a on će na to u čudu : - Ma kakve šine? A ovi će : -A eto ti, tu u dvorištu leže. A Rom će vješto : -Pa nisam ja ništa dir\'o, dovukla djeca. Na to će žandar šeretski se nasmijavši: -Pa svaka ima u sebi po 500 kila. Na to reće Rom : -Pa šta dijete zna šta je 500 kila, ono uzme pa nosi. Ovo je stari vic i vjerojatno su ga mnogi od vas čuli.

Avatar gilera
gilera
22:33 17.06.2011.

joj ti sa tim vicem,strašno,pa to je prije sto godina ispričano,a u biti nije vic cigani su u 99% akteri krađa željeza i drugi sekundarnih materijala i svi to znaju i ništa im ne mogu jer su zaštićena manjina