Polyol

MOL potpisao inženjerske, nabavne i građevinske ugovore ThyssenKruppom

Foto: PR
Polyol
Foto: PR
Polyol
Foto: PR
Polyol
12.09.2018.
u 13:36
Ukupna kapitalna vrijednost projekta Polyol je 1,2 milijarde eura
Pogledaj originalni članak

MOL je ušao u inženjerske, nabavne i građevinske ugovore s tvrtkom ThyssenKrupp Industrial Solutions za implementaciju cijelog kompleksa polieter poliola. Inženjerski, nabavni i građevinski ugovori pokrivaju cijeli tehnički opseg projekta Polyol, osim nekih elemenata koji se uglavnom odnose na upravljanje projektima, integraciju internetskih stranica i infrastrukturne troškove te puštanje imovine u pogon, priopćeno je iz MOL-a danas.

Novi kemijski kompleks će imati proizvodni kapacitet polietera poliola od 200 kt godišnje, veći od prvotno predviđenog i moći će proizvesti širi raspon krajnjih proizvoda nego što je predviđeno u trenutku objavljivanja nove dugoročne strategije MOL-a. Također će uključivati jedinicu za proizvodnju propilen glikola kako bi se povećala operativna i komercijalna fleksibilnost. Ukupna kapitalna vrijednost projekta Polyol je 1,2 milijarde eura, uključujući i već nastale troškove. Novi proizvodni kompleks bit će izgrađen u Tiszaújvárosu u Mađarskoj, a planirano je da bude u funkciji do druge polovice 2021. godine. Temeljni radovi i osnovne građevinske aktivnosti počet će već u četvrtom tromjesečju 2018. godine.

Foto: PR
Polyol

- Investicijska odluka o Polyol projektu i potpisivanje inženjerskih, nabavnih i građevinskih ugovora s našim renomiranim strateškim partnerom, tvrtkom ThyssenKrupp, još su jedan važan korak naše transformacijske strategije MOL 2030. Ući ćemo u tržište visokovrijednih kemikalija i visokog stupnja znanja s inovativnom i ekološki prihvatljivom tehnologijom, koje nam omogućuje kapitaliziranje rastuće regionalne potražnje te ćemo iskoristiti dodatne mogućnosti rasta u Srednjoj i Istočnoj Europi. Stručnost i know-how pristup tvrtke ThyssenKrupp ostat će instrumentalne u fazi provedbe - rekao je Zsolt Hernádi, predsjednik Uprave i glavni izvršni direktor MOL Grupe.

- Novi poliolni kompleks važan je projekt i za nas i za naše klijente MOL i Mađarsku. Zajedno ćemo postaviti standarde u smislu učinkovitosti, zaštite okoliša i automatizacije kombiniranjem dokazanih tehnologija s inovativnim rješenjima. Radujemo se daljnjoj suradnji i ponosni smo što možemo pridonijeti našim desetljećima iskustva u kemijskom inženjerstvu i postupanju s takvim velikim projektima. Istodobno, jačamo poslovanje u postrojenjima tvrtke ThyssenKrupp - rekao je Marcel Fasswald, operativni direktor tvrtke ThyssenKrupp Industrial Solutions AG.

Polieterski polioli, koji služe kao sirovina za poliuretansku pjenu, identificirani su kao glavni smjer u petrokemijskoj ekspanziji MOL-a zbog njihove široke primjene u automobilskoj, građevinskoj i ambalažnoj industriji te industriji namještaja. Ovom investicijom MOL želi postati strateški partner poliuretanskih proizvođača u Srednjoj i Istočnoj Europi, izgradnjom svog potpuno integriranog lanca vrijednosti, vrhunske tehnologije i izvrsnosti usluga.

Pogledajte video o misterioznim ljudima - tko su zelena djeca, svjedokinja Kennedyjeva ubojstva...

VIŠE OD 20% TERITORIJA POD OKUPACIJOM

Kakav je danas život u Ukrajini: Kafići oko Majdana su puni, ovdje nikad ne bi pomislili da se nalazite u zemlji u ratu

Današnja obična kijevska trgovina prehrambenim proizvodima izgleda ponegdje čak i impresivnije nego u bilo kojoj susjednoj zemlji. Istovremeno, industrija i energetika su uništeni, deseci gradova i stotine sela su potpuno uništeni ili teško oštećeni, a ekonomija opstaje zahvaljujući zapadnoj financijskoj pomoći. Ipak, prema posljednjim anketama, 88% građana vjeruje i dalje u pobjedu i ne želi nikakve kompromise

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

NT
Nikola Turajlić-jaružalo
17:34 12.09.2018.

Hvala našem Hrvatskom Bogu da naš hrvatski MOL ide velikim tehnološkim korakom od milijardu EUR naprijed, a i naša zajednička INA će od ovoga imati velike koristi, jer će prodavati nove proizvode. INA-ine rafinerije, kao zastarjele morat će se zatvoriti, čemu se ne može priigovoriti, jer treba ići u korak sa vremenom. Sve je ovo normalno, jer je najvjerniji Božji narod kroz cijelu svoju prošlost bio slugeranski (konjušari i kočijaši dok je bilo konja, a sada šoferi cisterni i kamiona), pa nema seljačke bune. Da se ovo dešavalo za Tamnice naroda sa Naftagasom, ustale bi sve dvonožne životinje, glodari, papkari i kopitari, čak i troprsti i griješilo spominjući u negativnu u negativnom kontekstu cigajanersku majku. Ovo pokazuje da su se vjerodomoljubi u Tamnici naroda osilili i oslobodili lanaca i stega, a sada po stjecanju neovisnosti se vratili u svoje redovno slugeransko stanje i mirna Hrvatska. Kada bi to samo bila INA, već je tu i mali milion drugih poslovnih uspjeha za naše brojne transatlanske gazde. Spomenuo bih samo zakup prostora u Zagrebtoweru koji koji stoji preko dest miliona kuna godišnje , a DTR je mogao biti renoviran za četrdesetak miliona za Ministarstvo okoliša. Pravo je čudo kako naša državna raga nije još crkla la kako sa njome gazduju naši vlastodržci.