Danas od 9:30 sati na konferenciji u organizaciji Ministarstva
Ministrica gospodarstva Martina Dalić prvu riječ je prepustila premijeru Andreju Plenkoviću.
- Naš cilj je danas tijekom konferencije govoriti koje su to mjere kako bismo smanjili troškove poslovanja i poboljšali poslovnu klimu. Želimo da te reforme dovedu do stvaranje kvalitetnijih i bolje plaćenih mjesta. Moramo biti spremni mijenjati način rada i odnose sa svijetom poduzetništva. Država mora pokazati da je servis građanima i poduzetnicima i napraviti okvir što učinkovitijim i pouzdanijim. Samo tako ćemo stvoriti uvjete za stabilan gospodarski rad, rekao je premijer Plenković.
Rekao je kako Hrvatska nije iznenađena izvješćem Europske komisije te da su u EK zapravo svjesni što je Vlada napravila u 2017.
- Izvješće Europske komisije nije bilo iznenađujuće, dapače imali smo nekoliko sastanaka proteklih dana na kojima smo temeljito razgovarali. Vrlo precizno je uočeno s čim se sve Hrvatska suočila u 2017. Mislim da činjenica da je EK ocijenila kako su postignuća u prošloj godini omogućila da se vrlo brzo smanjuje javni dug, proračunski deficit te da ostali makroekonomski pokazatelji pokazuju dobre trendove, da gospodarstvo ne raste na razini koje bismo htjeli od 5 posto ali raste, to znači da stabilna i zdrava baze iz 2017. godine mora omogućiti rast. To su dva sektora zdravstvo i javna uprava koje su važne. To se odnosi i na brojne druge propise. Obrazovnu reformu, tržište rada i ono što je vama najbitnije bolju poslovnu klimu. poboljšanje uvjeta poslovanje, jačanje djelotvornosti institucija i jačanje investicijskoga potencijala su ključni za današnju konferenciju.
Krenuli smo u administrativno rasterećenje, jučer na Vladi smo usvojili drugi dio administrativnoga rasterećenja, kazao je Plenković.
Plenković je podsjetio i da je lanjska porezna reforma pridonijela povećanju neto plaća i većoj kupovnoj moći značajnog broja građana te da poduzetnici njezine pune efekte osjećaju upravo ovih dana, kojima porez na dobit sada iznosi 18 posto, a malima 12 posto.
Radi se, kazao je, i na poboljšanju poslovne klime kako bi se potaknule investicije, pa je tako u saborskoj proceduri zakon o strateškim investicijskim projektima, dok Zakon o državnoj potpori za znanstveno istraživačke projekte u gospodarstvu donosi poreznu olakšicu za poduzetnike koji provode znanstveno istraživačke aktivnosti s ciljem stvaranja novih proizvoda ili inoviranja postojećih.
Pri kraju je i izrada zakona o državnom inspektoratu, koji će Vlada uskoro uputiti u saborsku proceduru i koji donosi objedinjavanje inspekcijskih službi u jedno tijelo, čime će se osigurati njihova bolja koordiniranost, najavio je Plenković.
Istaknuo je da će zadaća državnog inspektorata također biti da u svom radu djeluje i preventivno, odnosno da izdaje i preporuke i upozorenja. Rekao je i da je se radi na daljnjem razvoju servisa e-Građani i e-Poslovanje.
Podsjećamo, Vlada je na sjednici u četvrtak prihvatila akcijski plan za administrativno rasterećenje gospodarstva u 2018., koji sadrži 98 mjera, a čijom će se provedbom troškovi poduzetnika smanjiti za 625,9 milijuna kuna.
Potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva Martina Dalić govorila je o problemu administrativne preopterećenosti poduzetništva i najavila olakšavanje poslovanja.
- Provođenje propisa stvara za poduzetnike troškove. Značajan dio tih troškova je neminovno nužan. Međutim, postoji dio troškova koji su suvišni. Ova vrsta troška koja nastaje upravo od propisa, od odredaba propisa koji se smatraju nepotrebnima i od poduzetnika smatraju nepotrebnima, je za njih teška. Te troškove definira država, a vrlo često si postavljamo pitanje koliko se državni službenici zapravo razumiju u procese koji to određuju. Upravo stoga, prepoznajući taj teret koji propisi predstavljaju za poduzetnike, ministarstvo je utvrdilo metodologiju s ciljem smanjivanja troškova koje smatraju birokratski propisi. Ovaj sustav koji je postavljen u Ministarstvu gospodarstva vodi računa kakve troškove gospodarstvu donose novi propisi, rekla je Martina Dalić.
Dalić je najavila ukidanje plaćanje članarine za IT sektor i veliko rasterećenje u turističkim djelatnostima.
- Kroz pojednostavljenje načina komunikacija porezne i carinske uprave očekuje se najveći dio rasterećenja za iduču godinu. očekuje se rasterećenje u turizmu i ukidanje plaćanja članarine za IT sektor, najavila je Dalić.
Predsjednica Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Gordana Deranja ustvrdila je kako politika snosi najveću odgovornost za neprovođenje reformi te da sadašnja Vlada koja ima šansu provesti ono što su prethodne propustile.
Poduzetnici i poslodavci u Hrvatskoj najveći dio vremena rade za državu, a ne za sebe i svoje zaposlenike, kazala je Deranja ističući kako njihovo nezadovoljstvo nije od jučer.
"Dok se vlade mijenjaju, sve te loše stvari ostaju iste, a posljedice ignoriranja naših upozorenja sve su teže", rekla je.
Dodaje kako nitko ne bi trebao biti zadovoljan činjenicom da smo ekonomski gledajući na začelju zemalja EU, kao što ne bismo trebali biti iznenađeni ni konstatacijom Europske komisije da smo na toj poziciji zato što ne provodimo reforme.
"Iako krivnja za neprovođenje reformi nije samo na politici, politika ipak snosi najveću odgovornost. Najmanju odgovornost snosi sadašnja Vlada, a puno više sve one i lijeve i desne prije nje koje su odradile svoje mandate, a nisu promijenile gotovo ništa čak i u vrijeme najveće krize kada su to činili svi drugi osim nas", istaknula je Deranja.
Pogledajte i što će se promijeniti uvođenjem eura:
A to ćemo napravit tako šta ćemo osnovat još dva ministarstva i zaposlit još 20 000 ljudi, šta će ujedno smanjit nezaposlenost....