Salinizacija čapljinske doline nije više stvar pretpostavki, nego činjenica. Pokazuju to stalna mjerenja na bušotinama u Višićima i povremena u Gnjilištima prema kojima je najsjeverniji dio Višićke kasete najugroženiji, što navodi na zaključak da je pojava plod više činilaca.
Morska voda u vidu slanog klina uvlači se kroz Neretvu, sve dublje, mjerenja su je pokazala čak kod Počitelja. Na bušotinama u Gnjilištima, elektroprovodivost vode kojom se mjeri razina saliniteta povremeno pokazuje ekstremne razine 3,0 – 3,5. Za poljoprivrednu proizvodnju prihvatljivo je do 1,0. Dakle, salinizacija čapljinske doline već je postala problem, koji se odražava na poljoprivrednu proizvodnju. Među uzrocima koji se spominju, uz famozne Gornje horizonte, na prvom mjestu je pretjerana eksploatacija šljunka u prvim poratnim godinama.
– Trebalo bi hitno provesti znanstveno istraživanje, čiji će rezultati potvrditi naše teze. Došlo je do velike zaslanjenosti tla iz više razloga, što se posebice vidi na proizvodnji paprike – kaže Marijan Brajković, direktor Poljoprivredne zadruge „Matica“ iz Višića s pedesetak kooperanta.
Koje poratne godine? Sto nije unistio Tito, to su poslije njega unistili njegovi ucenici koji se I danas ponose s njim. Oni su I danas na vlasti.