vesna pusić:

'Muškarac bez posla socijalni problem, a žena samo – domaćica'

Foto: Iz Bruxellesa Tomislav Krasnec/VLM
'Muškarac bez posla socijalni problem, a žena samo – domaćica'
05.10.2012.
u 12:35
Borba za jednakost počinje u obitelji, a nastavlja se kroz obrazovanje i izgradnju društvenih vrijednosti – istaknula je ministrica Pusić
Pogledaj originalni članak

Govoreći na međunarodnoj konferenciji u Prištini pod nazivom "Partnerstvo za promjene: Jačanje uloge žena“, ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić istaknula je da obrazovanjem žena profitira cijelo društvo, a ne samo žena, dodajući kako viša razina obrazovanja znači i bolju kvalitetu života žena.

– Nezaposlenog se muškarca tretira kao socijalni problem, a nezaposlena žena naprosto je domaćica – rekla je ministrica naglasivši da je ključno mijenjati takvu percepciju i boriti se za jednakost spolova.

– Borba za jednakost počinje u obitelji, a nastavlja se kroz obrazovanje i izgradnju društvenih vrijednosti – istaknula je ministrica Pusić.

Ponovila je i da postoji visoka korelacija između jednakosti spolova i ekonomskog razvoja te navela kako žene reinvestiraju 90 posto svojih prihoda u obitelj, dok muškarci reinvestiraju najviše 40 posto svojih prihoda. Na kraju svog obraćanja ministrica je rekla da je politička zastupljenost žena u politici važna, počevši od lokalne razine, što se može osigurati i kvotama, jer će tako biti vidljivije i lakše će se izboriti za veću zastupljenost i na nacionalnoj političkoj razini, ali i u medijima te javnom životu uopće.

– U malim zemljama stanovništvo je toliko malobrojno da bi si dopustilo luksuz i diskriminaciju žena – rekla je hrvatska ministrica.

Konferenciju koja se održava u Prištini otvorila je Atifete Jahjaga, predsjednica Republike Kosovo. Na konferenciji, među ostalima, sudjeluju Madeleine Albright, bivša američka državna tajnica, i Avgustina Cvetkova, zamjenica ministra obrane Bugarske.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

LI
liliZG
12:52 05.10.2012.

Nisam shvatila ministricu , da li želi reći da bi trebalo domaćice vrednovati kao radnu snagu, plaćati im mirovinsko i zdrastveno i uvesti za njih takvu kategoriju ili ????? Zašto onda nezaposleni muškarac ne krene obavljati kućanske poslove i službeno postane domaćin, dok njegova supruga , dao bog , radi na nekom poslu????

Avatar Alfons_x
Alfons_x
12:56 05.10.2012.

Da li je ministrica majka, da uopće poznaje pojam "domaćica"? Domaćica nije nezaposlena žena ministrice, domaćica je žena koja radi toliki posao za svoju obitelj koliki nijedan muškarac nikada u svome životu neće moći napraviti, domaćica je žena, majka, koja je izabrala žrtvu da se skrbi za obitelj, da podiže djecu, da doslovce drži kuću na svojim rukama...to je žena koja zaslužuje da se s poštovanjem govori o njoj jer je stup obitelji i nikako nije "nezaposlena" naprotiv, ( odnosno jeste onako kako vi vidite vrednovanje posla)....kada vi izgovorite domaćica to je bez poštovanja, ne može ga ni biti jer ne znate što je to. -Usput govoriti o pravima žena na ovaj način je licemjerno, što smo opet navikli od vas...nigdje vas nije bilo kada su obespravljene radnice kamenskog, da li one nisu žene? ili su samo manje vrijedne žene?

AD
AdriaticSea
14:10 05.10.2012.

05.10.2012. u 12:56h Alfons_x je napisao/la: . Kod nas se takve žene ne cijene i muževi kad dođu umorni s posla se izd*kavaju na njih, kad su i žrtve nasilja nemaju gdje otići jer nemaju prebijene lipe. Imati svoj novac i doprinositi je neprocjenjivo, da ja molim muža novac za svaku sitnicu- nema šanse.