EU SKEPTIČNA

Na europskom putu Bruxelles Ukrajinu i Moldaviju vidi ispred BiH

Foto: YVES HERMAN/REUTERS
FILE PHOTO: European Union flags fly outside the EU Commission headquarters in Brussels
Foto: JOHANNA GERON/REUTERS
EU leaders attend a summit in Brussels
08.11.2023.
u 12:18
Dali smo BiH status kandidata pod pretpostavkom da će to potaknuti reforme, a od toga ništa, kaže jedan diplomat
Pogledaj originalni članak

Ukrajina i Moldavija dobit će preporuku Europske komisije o početku pristupnih pregovora do kraja ove godine, pod uvjetom da ispune preostale uvjete koji su na putu da budu ispunjeni, ali ista takva preporuka za Bosnu i Hercegovinu i jučer, dan uoči usvajanja paketa Komisijinih izvješća o proširenju Europske unije, nije bila tako sigurna. Kako smo neslužbeno doznali, moglo bi prevladati rješenje koje bi podrazumijevalo izradu novog Komisijinog izvješća o napretku BiH u ožujku 2024., čime bi se preporuka i odluka o početku pregovora s tom zemljom ostavile otvorenima, odnosno odgodile do proljeća. A do tada bi vlasti u Bosni i Hercegovini trebale odlučnije pokazati da ispunjavaju 14 ranije istaknutih Komisijinih uvjeta za početak pregovora.

Iako su interne rasprave i raniji nacrti dokumenta upućivali na mogućnost da i BiH danas, zajedno s Ukrajinom i Moldavijom, dobije preporuku o početku pristupnih pregovora - za što se snažno zalažu Hrvatska, Slovenija, Austrija, Mađarska i još barem tri države članice - postoje i države članice čije protivljenje takvom potezu ne dopušta Komisiji da se odvaži na takav korak kao što je preporuka za početak pristupnih pregovora s BiH u ovom trenutku, dok 14 uvjeta još nije ispunjeno.

Neimenovani europski diplomat, citiran u članku portala Politico.eu, odražava tu skeptičnost prema početku pregovora s Bosnom i Hercegovinom:

- Dali smo Bosni kandidatski status pod pretpostavkom da će to potaknuti reforme, a od tada vidimo samo pogoršanje vladavine prava i političke situacije. Kako sada možemo odlučiti otvoriti s njima pristupne pregovore i očekivati da će druge zemlje kandidatkinje i dalje marljivo provoditi svoje reforme? - komentirao je taj neimenovani diplomat.

POVEZANI ČLANCI:

U drugom taboru unutar EU i Komisije, koji se zalaže za što povoljnije izvješće o napretku BiH, diplomati ukazuju na činjenicu da je nakon dobivanja statusa kandidata ipak uspješno formirana vlast u BiH, što ranije nije bio slučaj nakon prijašnjih izbora, te da je BiH počela ispunjavati 14 uvjeta.

Izvješća o proširenju, koje Komisija redovito objavljuje svake jeseni, ove su godine posebno iščekivana jer se prvi put takva izvješća pišu i za Ukrajinu i Moldaviju, koje su u prosincu dobile status zemalja kandidatkinja za EU. Ukrajina je lani dobila sedan uvjeta za početak pregovora, a nacrt današnjeg izvješća govori da je ispunila četiri i da treba ispuniti još tri kako bi se do kraja godine donijela odluka o početku pristupnih pregovora s Kijevom. Jedan od ta tri uvjeta je "deoligarhizacija".

Europska komisija danas odlučuje i o tome hoće li predložiti kandidatski status i za Gruziju. Iako važna, Komisijina izvješća o proširenju samo su podloga za odlučivanje koje su odmah potom odvija u Vijeću EU na razini ministara 27 država članica i u Europskom vijeću, na summitu u prosincu, na razini šefova država i vlada. 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

DJ
DjuroPucar
22:54 09.11.2023.

Trebaju primiti i Ukrainu, to bi dokrajcilo EU. EU se ne pita da li ce ili nece melpga primiti. Kako kaze SAD tako ce i biti, jer EU je samo vasal SAD.

CE
Centrifuga
15:23 08.11.2023.

Bure baruta.sa Srbijom ..