S proteklim su vikendom europske skijaške padine okupirali Hrvati, ali u domaćim agencijama i dalje neuobičajeno učestalo odgovaraju na upite i primaju uplate za ski-aranžmane. Takozvani hrvatski tjedan, kada na zimovanje tradicionalno odlazi oko 100.000 Hrvata, ove je godine, kako se čini, rastegnut na 14 dana. Iako je najmasovniji odlazak na skijanje oduvijek vezan uz školske praznike, zbog visokih cijena u ovom tjednu mnoge su obitelji izabrale skijati i nakon što počne škola, u tjednu koji dolazi. Cijene na europskim skijalištima tada su čak od 20 do 30 posto niže nego sada.
Na skije umjesto u klupu
– Napisali smo molbu nastavničkom vijeću kako bi Matija bez neopravdanih sati mogao izostati iz škole. Da smo na skijanje išli ovaj tjedan, sedam dana bi za nas troje stajalo 1500 kuna više nego što ćemo platiti idućeg tjedna – iskren je Matijin tata.
Ova zagrebačka obitelj nije jedina koja je, suočena s činjenicom da školski praznici u Hrvatskoj padaju u sezoni najviših cijena na austrijskim, talijanskim, slovenskim... skijalištima, napravila isti izbor.
– Najmanje 10, a možda i 20 posto skijaša ove se sezone zbog visokih cijena odlučilo za idući tjedan – potvrđuje i predsjednik Udruge hrvatskih putničkih agencija Boris Žgomba. – Na sreću, napravljena su rastezljivija pravila i naši skijaši od iduće zime više neće biti osuđeni na sezonu najviših cijena na europskim skijalištima.
To je dobra vijest i za zagrebačku obitelj Plazibat, koja trenutačno s prijateljima zimuje u Kranjskoj Gori, u kojoj se također razmišljalo o skijanju nakon početka polugodišta.
– Mi smo bili za, ali prijatelji koji imaju dvoje školske djece nisu htjeli niti čuti da izostaju iz škole – kaže Mario Plazibat. – Znamo da sada skijamo po najvišim cijenama u cijeloj sezoni, ali nastojat ćemo da nam trošak ipak bitno ne prijeđe tisuću eura – kaže.
Neželjen luksuz
Procjenjuje se, inače, da će oko 100.000 hrvatskih skijaša tijekom ovog i idućeg tjedna na zimovanje potrošiti između 35 i 40 milijuna eura. Pritom će naši građani na neželjeni luksuz skijanja u sezoni najviših cijena, rame uz rame s najimućnijim Europljanima, baciti oko osam milijuna eura.
Kako bilo, u agencijama su svjedočili dobroj prodaji, čak deset posto boljoj nego lanjske sezone.
– S tim porastom, odnosno s oko 80.000 do 90.000 Hrvata na skijanju ovoga tjedna i još desetak tisuća u idućem, vratili smo se na brojke prije recesije. Rekao bih da su se ljudi navikli na krizu i skijanju se vratili i oni koji su lani apstinirali – zaključuje Boris Žgomba.
Na skijanju je već 90.000 Hrvata, a još 10.000 čeka niže cijene
FOTO Nova nesreća Jadrolinije: Katamaran udario u obalu, putnici iskrcavani preko drvenih ljestvi
Srećom, nema izvještaja o ozlijeđenima
Ruski veleposlanik: Od sada smatramo da je Britanija direktno uključena u rat u Ukrajini
Ukrajina je ispalila britanske rakete Storm Shadow na Rusiju samo nekoliko dana nakon što je američki predsjednik Joe Biden odobrio istu promjenu politike
Prometni kolaps radi nestanka struje: Nastala velika kolona, tramvaji prometuju skraćenim rutama
Ovo je drugi kaos u prometu danas. Podsjetimo, oko 13:25 sati je došlo do obustave tramvajskog prometa u užem centru grada također radi nestanka struje, javio je ZET.
Zaboravite na lozinke i PIN-ove! Generacija Z prigrlila top rješenje za najsigurniji online šoping
Iritabilnost, nemir i promjene raspoloženja sve su prisutnija kod djece, a razlog je zabrinjavajući
100.000 Hrvata bi bilo otprilike 2% našeg stanovništva. Dakle 2% Hrvata ide na skijanje. A pišemo o tome kao da kriza ne pogađa ljude jer \"čak\" njih 100.000 ide na skijanje. Moš\' misliti velike brojke. Daj se vi radije bavite činjenicom da nas svega 25% od ukupnog stanovništa Lijepe naše, radi dok ostalih 75% je ili u mirovini ili nezaposleno ili su djeca i mladi. Taj omjer mene više brine, a ne što će 2% nacije na skijanje.