Dobila sam bitku protiv birokracije, rješenje HZMO-a o mom umirovljenju je poništeno. Presretna sam! Čak je i poštar bio sretan kada mi je donio papire. Bio je to refleks, borba za preživljavanje – ponosna je Kasja Kasabašić, 48-godišnja Osječanka koja se od svibnja 2008. godine bori s non-Hodgkin limfomom, odnosno tumorom limfnih čvorova, a od veljače i s birokracijom.
Liječenje nije završilo
Iako liječenje nije završeno, a moguće je i ozdravljenje, Kasju je invalidska komisija HZMO-a u Osijeku početkom godine “strpala” u mirovinu zbog “opće nesposobnosti za rad”. Nakon žalbe, Središnja služba HZMO-a ocijenila je kako je takva odluka vještaka bila preuranjena upravo zato što liječenje nije završeno te invalidnost nije nastupila.
Da je već dva tjedna u mirovini, Kasja je sasvim slučajno doznala od pravnice. Ljutita i šokirana, uložila je žalbu.
Noćima je sjedila uz računalo i prekopavala po zakonskim odredbama, nije se željela predati. U svojoj glavi, smješka se, njoj je 20 godina i nikako joj nije vrijeme za mirovinu.
– Suludo je da se morate boriti i s bolesti i s birokracijom. Sve me to izmučilo, no isplatilo se. Ponovila bih to, i to radi svih onih ljudi koji imaju iste probleme i zovu me svakodnevno, ali se plaše javno progovoriti – kaže naša sugovornica, inače službenica u Konzumu.
Prva odluka HZMO-a očito je bila, kaže, prelijevanje iz sektora u sektor, odnosno štednja u zdravstvenom sustavu smanjivanjem bolovanja i nasilnim slanjem u mirovinu.
Opet pred komisiju
Da se tako nastavi, dodaje, “pola Hrvatske bilo bi u mirovini”. Hrabra se žena danas oporavlja, kosa joj je narasla, perika je odbačena, izgubila je kilograme.
– Osjećam se mnogo bolje. Uskoro ću ponovno stati pred invalidsku komisiju, no sumnjam da će se usuditi ponovno me poslati u mirovinu – smješka se Kasja i procjenjuje da će na bolovanju biti još oko godinu dana. Vremena za odmor u ovih šest mjeseci nije bilo. Uza sve, bila je u travnju i na transplantaciji autolognih matičnih stanica.
– Ujutro sam se šminkala da djeca ne vide u kakvom sam stanju – otkriva.
Nadjačala sam rak limfe, a sad sam pobijedila i krutu birokraciju
Tisuće Hrvata čeka muka kad krenu prema Austriji. I to na 8 mjeseci! Evo što se događa od ponedjeljka
Radi se o “žili kucavici” za međunarodni promet iz Austrije u smjeru Njemačke, Italije, Slovenije i drugih zemalja u austrijskom susjedstvu, i obrnuto, ističu domaći mediji. Ali i Hrvatske, jer brojni iseljeni Hrvati koji žive na zapadnom dijelu Austrije, kao i oni iz Njemačke i Švicarske koriste upravo Tauern tunel, kada putuju u svoju domovinu.
Užas kod Delnica: Maloljetnicu zatočio u baraku, silovao je dva tjedna, a nije joj davao hranu i piće
Sumnja se da je mladić vezao maloljetnicu kako ne bi mogla pobjeći, a navodno joj je odbijao davati hranu i piće
Liječnik objašnjava što je to 'zimski penis': Evo kada biste se trebali zabrinuti
Hladnije vrijeme već je stiglo, a bit će još hladnije kako se budemo približavali prosincu. Liječnici upozoravaju da bi takve vremenske prilike, mogle imati neželjene posljedice na genitalije kod muškaraca…
Borba s kroničnom bolešću: Član žirija popularne emisije progovorio o dijagnozi koja mu je promijenila život
Studija otkrila neočekivane činjenice o čovjeku: Evo što nas doista dijeli na optimiste i pesimiste
Pola Hrvata je po tome invalidno.