Znanstvenici su snimili dosad najizoštreniju sliku crne rupe, smještene u 54 milijuna svjetlosnih godina udaljenoj masivnoj galaksiji Messier 87. Nakon četiri godine mutnih prikaza, na kojima je moguće razabrati samo narančaste krugove, ova izoštrenija slika mogla bi pomoći boljem razumijevanju ovog prirodnog fenomena, a tehnologiju je moguće primijeniti i za snimanje udaljenih planeta. Sliku je u četvrtak objavio Astrophysical Journal. Snimljena je tehnologijom Event Horizon Telescope (EHT), kojega čini više teleskopa koji prikupljaju podatke, postavljenih diljem planeta.
Premda je riječ i izrazito korisnoj tehnologiji, u prikupljenim podacima i dalje postoje rupe. Stoga se znanstvenici koriste algoritmom za strojno učenje zvanim PRIMO, stvorenom pomoću tisuća visoko kvalitetnih simulacija upada materije u crne rupe. Nova slika prikazuje radijaciju koju odašilje zagrijana materija koja se kovitla oko crne rupe dok u nju upada. Taj je prste oko 2,6 puta većeg promjera od točke nazvane "event horizon", to jest, točke na kojoj materija više ne može izaći iz polja crne rupe. Ove pojave objasnila je i astrofizičarka Lia Medeiros. "Event horizon nije moguće opaziti. Ono što se vidi nazivamo sjenom crne rupe", govori Medeiros. Iduća na redu bit će slika Sagittariusa A*, crne rupe u središtu naše galaksije, prenosi The Washington Post.
Sheperd Doeleman, astrofizičar s Harvarda i direktor EHT-a, istaknuo je i ograničenja ovog pristupa. "PRIMO se dijelom oslanja na računalne modele kako bi popunio rupe koje ostavlja EHT. To mu omogućava da stvori izoštrenije slike, ali za provjeru preciznosti slika trebat ćemo više podataka", objašnjava Doeleman. EHT se konstantno unaprjeđuje. Tim već radi na udvostručavanju broja teleskopa. To će omogućiti proizvodnju slika visoke razlučivosti kao i stvaranje pokretnih snimaka. "Uz više podataka, uskoro ćemo crne rupe moći gledati kao u kinu", priča znanstvenik.
VIDEO: Htjela je izgledati kao lik iz crtića pa si je ugrozila život: 'Sada izgledam i osjećam se bolje!'
To nije "snimljena slika crne rupe" nego kompjuterska simulacija bazirana na podacima prikupljenih od nekoliko radio teleskopa usmjerneih prema centru galaksije. Centralni dio nase galaksije je prekriven debelim slojem svemirske prasine i ogromnim brojem zvijezda tako da nema sanse da cemo ikada dobiti snimku kao sto je na slici.