U Sjedinjenim Državama, Kini i drugim zemljama sve se više govori o tomu da bi roboti-konobari mogli biti rješenje za nestašicu radne snage u restoranima i kafićima. Jedna tvrtka iz Kalifornije već ih je prodala 10 tisuća, a druga u Kini više od 50 tisuća. Mogu li roboti zamijeniti konobare? Mnogi misle da su roboti rješenje za nedostatak radne snage u restoranskoj industriji. Njihova prodaja posljednjih godina brzo raste, a deseci tisuća takvih robota već rade u restoranima diljem svijeta.
- Nema sumnje da svijet ide prema tome - rekao je Dennis Reynolds, dekan elitnog Ugostiteljskog fakulteta Hilton Sveučilišta u Houstonu. Fakultetski restoran počeo je koristiti robote u prosincu, a Reynolds kaže da je olakšano radno opterećenje ljudskog osoblja i da je usluga učinkovitija, prenosi AP. Međutim, drugi kažu da su roboti-konobari obična smicalica i da će proći još puno vremena prije nego što zamijene ljude. Oni ne mogu primati narudžbe, a mnogi restorani imaju stube, vanjske terase i druge fizičke prepreke kojima se ne mogu prilagoditi.
- Restorani su prilično kaotična mjesta, pa je vrlo teško uvesti automatizaciju koja bi bila doista produktivna - rekao je Craig Le Clair, potpredsjednik konzultantske tvrtke Forrester, koji proučava automatizaciju. Ipak, broj robota raste. Tvrtka Bear Robotics sa sjedištem u Redwood Cityju u Kaliforniji očekuje da će 10 tisuća svojih robota Servi 2021. do kraja ove godine distribuirati u 44 američke savezne države i u inozemstvo. Kineski Shenzen već je postavio 56.000 robota diljem svijeta.
- Svaki lanac restorana gleda prema što većoj automatizaciji. Ljudi će u idućih godinu ili dvije svuda viđati robote - rekao je Phil Zheng iz Richtech Roboticsa, tvrtke za proizvodnju robota-konobara sa sjedištem u Austinu. Roboti su u Aziji već dosta rašireni. Primjerice, lanac restorana Pizza Hut ima robote-konobare u 1000 restorana u Kini. SAD je nešto sporiji u prihvaćanju robota, ali neki lanci ih sada testiraju.
>> VIDEO Nevjerojatan robotski sustav hrvatske tvrtke: Namijenjen je za borbu protiv terorizma i za krizne situacije
Zamijenite sve one frustrirane babetine na šalterima u birokraciji. Bio sam u Švedskoj prvi put u dućanu koji radi bez zaposlenika. Uđeš, uzmeš što ti treba, platiš, izađeš. Čudan osjećaj do bola ali je super praktično. Možete takav dućan zamisliti na Balkanu???