Najčešće muško ime u Hrvatskoj je Ivan, a žensko Marija, dok je najčešće prezime Horvat, objavio je danas na konferenciji za novinare ravnatelj Državnog zavoda za statistiku Marko Krištof predstavljajući novi set podataka iz Popisa stanovništva 2011. godine.
Prezentaciju danas objavljenih statistika pogledajte OVDJE
Nepismenih 0,8 posto
Nepismenih osoba starijih od 10 godina 2011. godine bilo je 0,8 posto. Prema spolu: 1,3 posto nepismenih žena, a muškaraca 0,4 posto. Najviše je ženskih osoba starije populacije i to iz ruralnih područja.
Najviše nepismenih je u Šibensko-kninskoj županiji pa Vukovarsko-srijemskoj i Požeško-slavonskoj. Najmanje nepismenih je u Istarskoj županiji, gradu Zagrebu i u Primorsko-goranskoj županiji.
U populaciji starijoj od 15 godina 30,8 posto ima najviše završenu osnovnu školu, 52,6 posto srednju škola, a visokoobrazovanih je u Hrvatskoj 16,4 posto. U skupini od 25-29 godina čak 26,6 posto je visokoobrazovanih, a samo 8,6 posto osoba starijih od 70 godina je visokoobrazovano. Najviše visokoobrazovanih je u Zagrebu, gotovo 29 posto pa slijedi Primorsko-goranska i Dubrovačko-neretvanska županija, najmanje ih je u Virovitičko-podravskoj županiji.
57,4 posto se koristi internetom
Na popisu je 57,4 posto osoba je reklo da se zna koristiti internetom, 53 posto zna koristiti elektroničku poštu, 45,2 posto zna koristiti tablične izračune. Zanimljivo je 1,7 posto osoba starijih od 75 godina se služi elektroničkom poštom.
DZS je na svoje stranice stavio i pretraživač imena na kojem se vidi koliko osoba ima ista imena i prezimena.
Najčešća prezimena: Horvat, Kovačević i Babić
Najčešća muška imena: Ivan, Josip, Marko, Stjepan pa Tomislav
Najčešća ženska imena: Marija, Ana pa Ivana
52,8 posto u braku
Prije dva tjedna objavljen je treći set rezultata popisa stanovništva kada smo saznali da je među muškarcima od 15 i više godina oženjenih 58 posto, razvedenih četiri, udovaca tri, a neoženjenih čak 35 posto. Udanih žena u postotku je još manje – samo 53 posto – što je tek malo više od polovine ukupnog broja žena od 15 i više godina. Udio neudanih iznosi 24 posto, razvedenih je pet, a udovica je 18 – znači ima ih čak šest puta više nego udovaca.
Prema rezultatima popisa stanovništva 2011. (rezultati za građanke i građane od 15 i više godina) u bračnoj zajednici živi 52,8 žena i muškaraca, u izvanbračnoj zajednici njih još 2,7 posto, a čak je 44,5 posto građana izjavilo da ne žive ni u bračnoj ni u izvanbračnoj ni u istospolnoj zajednici.
Od ukupno 4.284.889 stanovnika, koliko ih ima u popisu stanovništva 2011., samo je njih 140 reklo da s partnerom ili partnericom živi u istospolnoj zajednici, odnosno samo 0,004 posto građana i građanki živi u istospolnoj zajednici.