Opasne invazivne vrste u EU

Najezda sjevernoameričkih crvenouhih kornjača i u Hrvatskoj

Foto: Petar Vukicevic/PIXSELL
Crvenouhe kornjače
Foto: Petar Vukicevic/PIXSELL
Crvenouhe kornjače
Foto: Petar Vukicevic/PIXSELL
Crvenouhe kornjače
11.11.2019.
u 06:30
Ova kornjača nalazi se na popisu 100 najopasnijih invazivnih vrsta i u velikoj mjeri, upozoravaju u toj ustanovi, ugrožava domaću barsku kornjaču s kojom se bori za stanište i hranu
Pogledaj originalni članak

Javna ustanova za zaštitu prirode “Međimurska priroda” pozvala je građane da dojave ako u prirodi opaze sjevernoameričku crvenouhu kornjaču, invazivnu vrstu koja je unesena i na područje Međimurske županije. Ova kornjača nalazi se na popisu 100 najopasnijih invazivnih vrsta i u velikoj mjeri, upozoravaju u toj ustanovi, ugrožava domaću barsku kornjaču s kojom se bori za stanište i hranu. Europska unija je u srpnju na popis invazivnih vrsta uvrstila 17 novih, među kojima su i neke koje su već zabilježene u Hrvatskoj – biljke Acacia saligna, žljezdasti pajasen i japanski hmelj te riba sunčanica.

U roku od 18 mjeseci države članice moraju uspostaviti sustav nadzora i iskorjenjivanja. Prema podacima Hrvatske agencije za prirodu i okoliš, na popisu EU ukupno je 66 invazivnih stranih vrsta, od čega su u Hrvatskoj zabilježene 23. Uz ostale, tu su mungos, nutrija, rakun, bizamski štakor, kunopas, egipatska guska, signalni rak, divovski svinjski korov, žljezdasti nedirak, žljezdasti pajasen, raznolisni krocanj...

Crvenouha kornjača smatra se predatorom, a ime je dobila po crvenoj ili narančastoj prugi iza očiju. Taj svejed, upozoravaju stručnjaci, može biti prenositelj bolesti i mnogih parazita, a zabilježeni su i slučajevi prijenosa salmonele na ljude. U SAD-u je prije 44 godine zabilježena i epidemija zbog koje je prodaja te kornjače zabranjena. Posebno je opasno za okoliš kad se puste u prirodu, u rijeke i potoke.

Vrste s tzv. crne liste EU ne smiju se unositi na područje Hrvatske, prodavati, razmjenjivati, držati i uzgajati. Neke procjene govore da se na području EU šteta zbog utjecaja invazivnih vrsta na prirodu i gospodarstvo penje na više od 12 milijardi eura. To je i jedan od razloga zašto stručnjaci pozivaju građane da prijavljuju pronalaske invazivnih vrsta. 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

MA
mateistina
08:55 11.11.2019.

Mi imamo jednu invazivnu crvenu vrstu koje se nemožemo otresti već 75 godina a to su crveni kmeri iz SDPa

ŽE
Žegarni
07:45 11.11.2019.

Sada su bahate, agresivne i invazivne a kada nesto poduzmemo onda su opet ugrozene. Ma znam je tu pricu.

ZO
Zooltan
06:48 11.11.2019.

bit će isto kao i sa krumpirovom zlaticom i ambrozijom