Vremenski uvjeti, gdje se izmjenjuju povremeni kišni periodi s visokim temperaturama zraka, idealni su za razvoj komaraca. Problem je i u tome što domaći komarac uzmiče pred tigrastim. No tek što su se tigrasti udomaćili, stižu nam nove invazivne vrste.
Kako doznaje Glas Istre od dr. sc. Nediljka Landeke, voditelja Odjela za deratizaciju, dezinsekciju i dezinfekciju Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, lani je na sjeveru Istre, oko Završja, detektirana nova vrsta – japanski komarac (Aedes japonicus) koja se udomaćila. Ranijih godina pronađen je u tri navrata na području Bala, Premanture i Kanfanara, ali smatra se da se tada radilo o slučajnim unosima vozilima iz Slovenije jer u ponovljenim izlovima nisu bili utvrđeni.
Ovi komarci, kaže Landeka, vole veće nadmorske visine i prirodna staništa su im kamena jezerca tako da su im omiljena mjesta na kojima se pojavljuju groblja, odnosno vaze na grobljima u kojima se množe. Do mora se vjerojatno neće spuštati. Njihovo istraživanje se, navodi Landeka, provodi u sklopu nacionalnog monitoringa invazivnih vrsta komaraca u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo.
Prije dvije godine u Sloveniji je detektiran takozvani korejski komarac (Aedes koreicus) pa i njega uskoro možemo očekivati u Istri. To je vrsta koja je prvi put zabilježena na području Europe u Belgiji još 2008., a od 2011. godine širi se Italijom.
– Upravo uzgajamo jajašca iz lovki koje smo imali postavljene po cijeloj županiji i iz njih uzimamo uzorke komaraca svaka dva tjedna pa ćemo uskoro doznati kakvo je stanje s novopridošlim vrstama komaraca ove godine – kaže Landeka.
Video: Kako se jednostavno riješiti komaraca
Znači da je za očekivati povrat malarije i drugih bolesti povezanih sa ubodom komaraca? Čini se da turizam igra značajan udio u unošenju novih vrsta u Europu općenito? Čini li se što, pogotovo u zračnom prometu kako bi se barem usporila invazija ovih napasnika?