SRUŠEN REKORD IZ 2003.

Najgore otapanje švicarskih ledenjaka: Izronila stijena zatrpana 1000 godina

Foto: Reuters/Pixsell
Najgore otapanje švicarskih ledenjaka: Izronila stijena zatrpana 1000 godina
27.09.2022.
u 18:54
Otapanje je ove godine bilo toliko ekstremno da je stijena, zatrpana tisuću godina, ponovno izronila na jednom mjestu, dok su pronađena tijela pa čak i olupina aviona nestalog na jednom dijelu Alpa prije nekoliko desetljeća
Pogledaj originalni članak

Švicarski ledenjaci zabilježili su najgoru stopu otapanja od početka mjerenja prije više od stoljeća - izgubili su šest posto preostalog volumena ove godine, odnosno gotovo dvostruko više od prethodnog rekorda iz 2003., objavilo je nadzorno tijelo GLAMOS. Otapanje je ove godine bilo toliko ekstremno da je stijena, zatrpana tisuću godina, ponovno izronila na jednom mjestu, dok su pronađena tijela pa čak i olupina aviona nestalog na jednom dijelu Alpa prije nekoliko desetljeća. Drugi mali ledenjaci gotovo su nestali.

"Znali smo da će do ove situacije doći s klimatskim scenarijima, barem negdje u budućnosti", rekao je za Reuters Matthias Huss, voditelj Švicarske mreže za praćenje ledenjaka (GLAMOS). "I shvaćajući da je budućnost već ovdje, upravo sada, ovo je možda bilo najviše iznenađujuće ili najšokantnije iskustvo ovog ljeta", naglasio je.

Više od polovice ledenjaka u Alpama nalazi se u Švicarskoj u kojoj temperature rastu otprilike dvostruko više od svjetskog prosjeka. Znanstvenici na tom području, uključujući Hussa, bili su primorani obaviti hitne popravke na desecima lokacija na Alpama pošto je otapanje leda moglo pomaknuti njihove mjerne stupove i ugroziti njihove podatke.

Veliki gubici ove godine, koji su iznosili oko 3 kubična kilometra leda, bili su rezultat iznimno niske količine zimskog snijega u kombinaciji s toplinskim valovima.

Snježne padaline nadoknađuju led koji se otopi svakog ljeta i pomažu u zaštiti ledenjaka od daljnjeg otapanja reflektiranjem sunčeve svjetlosti natrag u atmosferu.

Ako emisije stakleničkih plinova nastave rasti, očekuje se da će alpski ledenjaci izgubiti više od 80 posto svoje sadašnje mase do 2100. godine. Mnogi će nestati bez obzira na mjere koje se sada poduzimaju za smanjenje emisija, zahvaljujući globalnom zatopljenju koje je uzrokovano prošlim emisijama, pokazuje izvješće UN-ovog Međuvladinog panela o klimatskim promjenama iz 2019. godine.

ozbiljna situacija

Usprkos klimatskim sporazumima, širenje naftovoda je udvostručeno: 'Ovo je gotovo namjerni neuspjeh svjetskih Vlada'

Naftna industrija prošle je godine uživala rekordne profite, navodi se u izvješću, te "koristi ovaj trenutak kaosa i krize da progura masivne ekspanzije mreže naftovoda" upozoravaju. Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres rekao je svjetskim vođama koji su se u srijedu okupili u New Yorku  da nas fosilna industrija ubija, "a čelnici nisu u skladu sa svojim narodima, koji vape za hitnom klimatskom akcijom".

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 23

XA
xaron
21:15 27.09.2022.

…zatrpana 1000 godina…To znači da prije 1000 godina NIJE bilo ledenjaka nego je on formiran kasnije. Prije 1000 godina nije bilo auta i emisije CO2 pa je ipak bilo toplije nego do sada.

DA
dardel58
19:34 27.09.2022.

naravno da je tako, kad su zeleni aktivisti preuzeli dobar dio u odlucivanju... no, sad i njima su dobre nuklearne elektrane? vidit cemo jos, ali se povlace nazad, tesko je bez tople vode i struje...

DU
Deleted user
23:52 27.09.2022.

Da bi nekako pojacali histeriju o zatopljavanju, odnosno ubrzali limitiranje CO2 otiska (sto je zadnja etapa totalitarizma) netko blebne o stijeni prije 1000g. Tko god ima jos kapaciteta u promisljanju primjecuje da naslov sam sebe pobija.