Poplave su posebno ugrozile siromašno stanovništvo straćara u favelama šestomilijunskog grada, gdje su improvizirane kuće često građene na obroncima brda i svako pokretanje tla ih jednostavno odnese. S protezanjem kišne sezone iz veljače čak u travanj, i 28 centimetara kiše u 24 sata, što je više od 22 centimetra zabilježena u siječnju 1966., grad je suočen s katastrofom ogromnih razmjera.
Brojke govore o 95 poginulih i još 44 hopitalizirane osobe, a strahuje se da će taj broj i dalje rasti. Raste i voda, i gradonačelnik Eduardo Paes pozvao je ljude da se suzdrže od odlaska na posao i zatvorio škole.
Sergio Simoes, šef gradske civilne zaštite, kaže da uzrok katastrofe nije u neograniziranosti ili nespremnosti gradskih službi, već jednostavno u prevelikoj količini kiše, koje je palo "više nego što bi bilo koji grad mogao podnijeti".
Taksist Claudio Ribeiro, koji je osam sati bio zaglavljen u prometnoj gužvi na poplavljenoj cesti, ljutito je rekao:
- Ovako nešto nikad nisam vidio. Recite mi, pa kako ćemo mi biti domaćini Olimpijskih igara? Pogledajte ovaj kaos!
No, finale SP-a u nogometu 2014. i Olimpijske igre 2016. bit će održani usred brazilske zime, a ne u ljetnoj sezoni kad pada najviše kiše (od prosinca do veljače, ove godine do travnja), i predsjednik Brazila Luiz Inacio Lula da Silva siguran je da se tijekom tih velikih sportskih događaja ne može dogoditi ovakva katastrofa.
sestomiljunski grad?!?