IZ ARHIVA

Najpoznatija otmica na Floridi: Živa zakopana tri i pol dana

Foto: arhivske fotografije
Barbara Mackle, otmica, 1968. (1)
Foto: arhivske fotografije
Barbara Mackle, otmica, 1968. (1)
Foto: arhivske fotografije
Barbara Mackle, otmica, 1968. (1)
31.07.2010.
u 09:15
Do danas nesretna žena nije dala ni jedan intervju, a njezin tamničar robija doživotno
Pogledaj originalni članak

Slučaj Barbare Mackle iz 1968. jedna je od najpoznatijih otmica na Floridi, a o užasu koji je tri i pol dana živa zakopana proživljavala 20-godišnja Barbara snimljena su i dva filma. O otmici su pisali listovi diljem svijeta, pa tako i Večernji list u feljtonu iz 1973.

Barbari Mackle tog su se prosinca zvijezde nezgodno posložile. Studirala je na sveučilištu Emory u Atlanti, pripremala se za ispite na kraju semestra kad ju je pokosila epidemija honkonške gripe. Majka joj je stoga doputovala iz Miamija kako bi se brinula o njoj i pomogla joj polagati ispite unatoč iscrpljujućoj boleštini. Istodobno, dvoje mladih ljudi privodilo je kraju posljednje pripreme plana kojim su otmicom Barbare, kćeri najpoznatijeg građevinskog poduzetnika na Floridi Roberta F. Macklea, tada vrijednog 128 milijuna dolara, namjeravali iskamčiti pola milijuna otkupnine. Gary Steven Krist u to je vrijeme bio tek sitan 23-godišnji kriminalac, imao je iza sebe i bijeg iz zatvora, a Ruth Eiseman Schier bila je apsolventica na Pomorskom institutu. U akciju su krenuli u ponoć 17. prosinca.

Policiji se uvijek otvara

Predstavivši se kao policajac, pokucao je na vrata sobe u motelu u kojoj su bile odsjele Barbara i njezina majka. Članu bogate bijele obitelji tih godina u SAD-u ne bi na kraj pameti palo ne otvoriti policajcu pa su tako učinile i one. No suočile su se s isukanom cijevi pištolja iza koje je stajao visok zakrabuljen muškarac koji bi u nekoj drugoj situaciji djelovao čak i zgodno. U sobu je uto uletjela i zakrabuljena djevojka. Dvojac je kloroformom omamio majku i kćer, zavezao ih, a potom Barbaru strpao u automobil i odvezao je u nepoznato.

Mjesto najtežega Barbarina životnog iskušenja nalazilo se u obližnjoj snijegom pokrivenoj šumi – u svježe iskopanoj rupi na čijem se dnu nalazio sanduk od pleksiglasa dimenzija 213x107x92 centimetra, što je značilo da se jedva mogla okrenuti. Ugurali su je unutra, ostavili joj malo voća, vode i bateriju. Obećali su joj da će je za nekoliko dana pustiti neovisno o tome hoće li otac isplatiti otkupninu, što bi možda i bilo utješno da je nisu temeljito zatrpali i ostavili je da se sljedeća 83 sata koprca u prostoru, koji je bio veoma nalik na grob.

30 kilograma novca

Prijavu očajne majke policija isprva nije shvatila dovoljno ozbiljno. No poslije dojave o poruci ispod palme u dvorištu obiteljske kuće Mackleovih u Miamiju, u kojoj je stajalo da se traži pola milijuna u novčanicama od po 20 dolara, tata Mackle podignuo je na noge cijeli FBI, uključujući i samog Edgara Hoovera. Hoover se čak osobno angažirao, Mackle nije gubio kontrolu nad sobom, na slučaju su radile stotine agenata FBI-ja, pa ipak dogodilo se da je tata Mackle na prvoj predaji novca automobilom usred noći zalutao u nekoj floridskoj selendri. Da sve bude gore, bio je sumnjiv lokalnim policajcima koji su umalo ustrijelili Krista. Otmičar je uspio pobjeći. Na sreću, jer kad se javio Mackleu, nije mu priopćio da mu je ubio kćer, koja je već danima pod zemljom proživljavala psihičke krize, nego je dogovorio novu primopredaju paketa novca teškog 30 kg.

Ovaj put floridska predaja novca bila je uspješna. Krist je naknadno telefonski objasnio kako da pronađu mjesto u okolici Atlante na kojem je zakopana Barbara, a za nekoliko sati ona je i iskopana – iscrpljena, nesposobna stajati na nogama, na rubu snaga, ali živa. To je značilo i da može početi lov na otmičara koji je čamcem bježao preko Meksičkog zaljeva.

Odalo ga je to što je čamac platio novcem od otkupnine. FBI je Krista uhvatio na otočiću na kojem se pokušavao pritajiti. Njegovu pomagačicu, koja je prije bila pobjegla, FBI je otkrio 79 dana poslije u gradiću Normanu u Oklahomi, gdje je pod lažnim imenom radila kao konobarica u baru za vozače kamiona. Iako joj je otac bio spreman zateći je u stanju “poput biljke”, na opće čuđenje, Barbara nije patila od posebnih trauma. Ipak, do danas nije dala nijedan intervju te živi mirno sa suprugom i dvoje djece. Krist je osuđen na doživotni zatvor, ali je 1979. godine pomilovan jer je počeo studirati medicinu. Činilo se da se sredio, no 2003. je u Indiani izgubio liječničku licenciju jer je lagao o načinu na koji je do nje došao. Vratio se nekim starim zanatima te je 2006. uhvaćen pred obalom Alabame sa 19 kg kokaina vrijednog milijun dolara, a na imanju mu je pronađen laboratorij za obradu droga. Osuđen je na najmanje pet godina, odnosno najmanje do 2012. Njegova pak pomagačica u otmici, Eiseman Schier, odgulila je svih sedam godina zatvora te se 1976. odselila kući u Honduras, gdje živi sa suprugom i četvero djece.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

LI
lietuva
10:13 31.07.2010.

\"a njezin tamničar robija doživotno\" A zatim se spominje da će izaći 2012.

ŠI
Šiljka
14:04 31.07.2010.

Zašto postoji to pomilovanje?!! Odrasla osoba može predvidjeti posljedice svojih (ne)djela i nema joj se što titrati kasnije, da ne znam što poželi studirati(!!) ili sl.!! Želio je zlo toj ženi, nanio joj zlo i ispada da je trebala umrijeti i da bi tada možda dobio doživotnu! Bljak!

IB
istina_boli
15:26 31.07.2010.

Sve je to rezultat pogresnog ucenja tjekom zivota. Lazu nas i strase (crkva, politicari) sta je to smrt. Posto vecina nezna sta je to smrt, onda se ne postuje ni svoj zivot, a kamoli tudji. Uz to je previse napuhana vrijednost novcu, tako da je novac postao vrijedniji od ljudskog zivota. Dok covjek ne misli svojom glavom, nego tudjom i dok se ne vratimo majci priodi , bit ce nam sve gore i gore!