Pokretni nalazi koji su počeli pristizati iz konzervatorskih radionica govore o iznimnom utjecaju, moći i bogatstvu vladajućeg sloja istočnohalštatske kulture sredinom 6. stoljeća prije Krista. Zanimljivo da je jalžabetski kralj zapravo zadnji u nizu vladara koji su ovdje vladali, jer nakon toga dolazi do kraha i njihova civilizacija potpuno nestaje. Završili smo istraživanja ogromne krepide, popločenog platoa na kojem leži grobna komora, i sada je trenutak da se ide u prezentaciju ovog vrijednog nalazišta - rekao je dr. sc. Saša Kovačević, viši znanstveni suradnik Instituta za arheologiju, na predstavljanju rezultata istraživanja Gomile u Jalžabetu, jednog od najvrijednijih primjera prapovijesne grobne arhitekture tog tipa u cijeloj Europi.
Predstavljanje "Zlato zlatu" u Zagrebu su organizirali Hrvatski restauratorski zavod, Institut za arheologiju i Hrvatski institut za povijest. Prvi put sz javnosti pokazani luksuzni predmeti od zlata i jantara, a opisan je i složeni grobni ritual spaljivanja pokojnika i pokopa najistaknutijih članova društva u grobnicama ispod umjetno nasipanih humaka.
U Jalžabetu u Varaždinskoj županiji otkrivena su dva grobna humka, posljednja počivališta halštatske aristokracije.
- Kad su 2016. godine počela istraživanja, odmah se vidjelo da se radi o spektakularnom nalazu. Ono što je pronađeno i što je danas prezentirano svjedoči o minucioznom radu arheologa. Ovaj projekt je dio šire mreže nalazišta iz željeznog doba i nadamo se da ćemo osigurati sredstva da se ide u „in situ“ prezentaciju uz arheološki park – rekla je ministrica kulure i medija Nina Obuljen Koržinek.
Tko zna sta je bilo ukradeno iz tog groba prije par godina. Jadno. Sta sve nece pljackasi napraviti.