Kolektivna tužba u slučaju franak dobila je danas pravorijek nakon deset godina: Ustavni sud Republike Hrvatske na današnjoj je sjednici odbio i odbacio ustavne tužbe sedam hrvatskih banaka podnesene protiv presuda Vrhovnog suda Republike Hrvatske i Visokog trgovačkog suda u kolektivnom sporu koji je pokrenula Udruga Potrošač zbog nepoštenih ugovornih odredbi vezanih uz švicarski franak. Odluku je Ustavni sud upravo i službeno objavio.
– Konačno smo nakon deset godina dočekali završetak kolektivnog slučaja franak. To se trebalo dogoditi već 2015., ali smo zbog mudrijanja Vrhovnog suda morali čekati do ove godine, a zbog istog razloga čekamo i odluku za konvertirane kredite koja će možda biti donesena tek krajem 2021. na Sudu EU. Nakon svega sam radostan, ali i potpuno prazan. Odluka je očekivana, ali dok nije donesena, ništa nije bilo sigurno – komentirao je Goran Aleksić, koordinator ekonomsko-pravnog tima Udruge Franak i najavio sljedeći korak:
– Idemo sad u borbu za ništetnost CHF ugovora!
Za dužnike ovo znači da svih 125 tisuća korisnika CHF kredita mogu tužiti banke i dobiti svoj novac, ali konvertiranima je bolje da pričekaju odluku Suda EU.
Ustavni sud objavio je u odluci da nije našao povrede ustavnih i konvencijskih prava na koje su u ustavnim tužbama ukazivale banke, a odluku je donio s 10 glasova ''za'' i tri glasa ''protiv''.
Podsjećamo da su, nakon potvrde ništetnosti valutne klauzule CHF na Vrhovnome sudu RH, sve osuđene banke uložile ustavnu tužbu protiv takve odluke VSRH. Ustavni sud je u prosincu 2020. službeno potvrdio da će o ustavnim tužbama odlučiti u siječnju, no odluku je donio koji dan kasnije. O tužbama su odlučivali Davorin Mlakar, Andrej Abramović, Goran Selanec, Miroslav Šumanović, Snježana Bagić, Branko Brkić, Miroslav Šeparović (predsjednik), Josip Leko, Ingrid Antičević Marinović, Mario Jelušić, Mato Arlović, Lovorka Kušan i Rajko Mlinarić.
Povodom odluke Ustavnog suda očitovala se i Hrvatska udruga banaka:
- Iako poštuju danas donesenu odluku Ustavnog suda, stav banaka se nije promijenio. U tom smislu, banke će razmotriti daljnje mogućnosti i pravna sredstva koje im stoje na raspolaganju te pojedinačno odlučiti o njihovoj primjeni. Ovim stavom nije dovedeno u pitanje utvrđenje Vrhovnog suda iz Oglednog postupka kojim je potvrđeno da je sporazum o konverziji sklopljen na osnovi izmjena Zakona o potrošačkom kreditiranju valjan i ima pravne učinke u slučaju kada su ništetne odredbe osnovnog ugovora o kreditu o promjenjivoj kamatnoj stopi i valutnoj klauzuli.
Svaka čast ljudima iz udruge .