Najavljivan je više od dva desetljeća pa je na trenutke zvučao i kao “znanstvena fantastika”. Bude li sve po planu, Regionalni distribucijski centar za voće i povrće u Osijeku vrata će voćarima i povrtlarima otvoriti iduće jesen. Otvorit će im, usto, i vrata europskih fondova.
– Voćari, osobito mali, dosad nisu imali prostor gdje će skladištiti svoju robu, čuvati je i pripremiti za tržište, znači prati i slagati te prodavati u trenutku kada im to najbolje odgovara – započinje Hrvoje Sudar iz Bizovca koji na tri hektara uzgaja jabuke, a širi se uskoro na još toliko. Manji su proizvođači, dodaje, dosad radili s većima koji su u svom vlasništvu imali hladnjače pa su otkupljivali njihovu robu, ali po svojim uvjetima.
– Puno je voćara odustalo od proizvodnje, a ponajviše upravo stoga što nisu imali skladišne kapacitete – nastavlja Sudar, koji procjenjuje kako je u ovoj županiji više od 500 voćara. Proizvodnja soka Adresa je Regionalnog distribucijskog centra za voće i povrće u Eko zoni Nemetin, a gradi se u tri faze. U modernom će kompleksu biti skladišni kapaciteti za voće i povrće sa sortirnicom, pakirnicom i laboratorijem za praćenje kontrole kvalitete proizvoda, ali i linija za proizvodnju soka. Smjestit će se tamo i tunel za brzo smrzavanje, kao i sušare za voće i povrće te aukcijske dvorane i tehnološki inkubator s malim linijama za proizvodnju prerađevina od voća i povrća s prostorijama za pripremu proizvoda za tržište, odnosno dizajn, marketing... Zanimljivo je i kako će imati zasebne linije za ekološke proizvode. Ukupni skladišni kapacitet hladnjače s kontroliranom atmosferom (ULO i dinamička) i normalnom atmosferom iznosi 3228 tona voća i povrća, a površina cijelog objekta je 8182 metra četvorna. Po projektu, bit će potrebna 54 radnika i to 25 stalno zaposlenih i 29 sezonskih. – Želimo objediniti naše proizvođače u proizvođačke organizacije, što će im donijeti benefit jer pod tim uvjetom mogu dobiti znatna europska sredstva. Potrebno je, dakle, da ih se udruži najmanje sedam i u tom je slučaju minimalni promet tri milijuna kuna, a na njega EU daje 300.000 kuna godišnje, i tako pet godina. Ako smo udruženi, opstajemo – ističe Alen Mamić, direktor RDC-a.
Usto, cilj je i da se voće i povrće iz RDC-a nađe na jelovnicima učenika osnovnih škola u županiji, kako bi mališani jeli domaće i kvalitetnije proizvode, i to kuhane. Osječki RDC bit će prvi takav u Hrvatskoj. Osnivač i vlasnik mu je Osječko-baranjska županija. – Takvih je trebalo biti diljem Hrvatske već nekoliko stotina. Konkretno, na području Osječko-baranjske županije ima prostora za četiri ili pet regionalnih distribucijskih centara za voće i povrće, ali evo, napokon gradimo prvi – kaže, pak, župan Ivan Anušić. Bitka s uvozom – Centar znači ono što jako dugo u hrvatskoj poljoprivredi na postoji, a to je konkretna potpora našim proizvođačima, voćarima i povrtlarima, koji svoje proizvode nikako ne mogu prodati po konkurentnoj cijeni, stalno vode bitku s uvoznim voćem i povrćem i dampinškim cijenama s kojima ne mogu pokriti trošak vlastite proizvodnje. Zašto? Zato što ne postoje takvi centri koji će moći zadržati voće i povrće u sustavu dubokog hlađenja i pripremiti ih na izlazak na tržište kada mu cijena na globalnom tržištu poraste, odnosno kada sezona prođe – nastavlja župan.
Okupljanje u proizvođačke organizacije, dodaje, omogućit će i kontrolu i pripremu količine robe koja će biti spremne za iduću godinu. – Tako ćemo u prosincu naše jabuke iznijeti iz RDC-a i prodati ih trgovačkim centrima, a ne uvoziti one koje su dvije ili tri godine u stajale u skladištima diljem Europe. Usto, te ćemo proizvode i brendirati – zaključuje Anušić.
VIDEO Perite voće nakon kupovine, a ove vrste obavezno temeljito
Slavonskim voćarima i povrtlarima želim bolje dane. A onaj koji je nadjenuo ime " Regionalni distribucijski centar " nije baš mario za naš jezik. I za "regionalni", i za "distribucijski", i za "centar" postoje hrvatske riječi. I onda se čudimo što nam djeca ne govore pravilno.