Tri godine nakon što je u Pregradu dislociran stručni studij fizioterapije u sklopu Veleučilišta Lavoslava Ružičke u Vukovaru, u tome gradu počet će se održavati i dislocirani izvanredni sveučilišni preddiplomski studij sestrinstva u sklopu Medicinskoga fakulteta u Osijeku.
Grad Pregrada tako zbog dobre suradnje sa slavonskim fakultetima postaje važna lokacija na obrazovnoj karti Hrvatske, pogotovo medicinskoj.
– U viziji razvoja grada Pregrade obrazovanje svakako jest jedna od glavnih gospodarskih grana, a u proteklom razdoblju kapitalnim investicijama to i dokazujemo. U skladu s time se naša srednja škola i razvijala na tri obrazovna područja – gimnaziju, zdravstveno područje i ugostiteljstvo – budući da to odgovara potrebama i viziji razvoja Krapinsko-zagorske županije – objasnila je gradonačelnica Pregrade Vilmica Kapac.
Ravnopravni, a različiti
Već to što u Županiji postoje četiri bolnice, kaže gradonačelnica, dokazuje da su nam ta zanimanja i te kako potrebna.
– Budući da zanimanje fizioterapeut i medicinska sestra zahtijevaju visoko obrazovanje, logično je da smo krenuli u tome smjeru. Naša srednja škola svakako je bila temelj budući da uz sestre i fizioterapeute imamo zubne tehničare i farmaceute, dakle cijelu paletu zanimanja, ali prema vizijama razvoja pojavila se potreba i za tim dvama programima – kazala je gradonačelnica Kapac.
To su dva ravnopravna, a različita smjera, a razlika je u većem broju teorijskih sati na sveučilišnome studiju koji se uglavnom tiču istraživačkog rada te nešto brže osposobljavaju za nastavak obrazovanja. Nakon tri godine i prikupljenih 180 ECTS bodova studenti stječu naziv prvostupnika sestrinstva, a na fizioterapiji stručnog prvostupnika fizioterapije. Dakako, u oba se slučaja može nastaviti obrazovanje.
I domaći kadar
– Za kvalitetu nastave odgovara Medicinski fakultet u Osijeku i on će dati većinu predavača, ali jasno je da imamo viziju uključivanja stručnih ljudi i s našega područja kako bismo u konačnici posve mogli preuzeti obrazovanje studenata s našim kadrom – zaključila je gradonačelnica Pregrade Vilmica Kapac.
To što u Županiji postoje četiri bolnice, da li je to dovoljan dokaz da će svi oni koji i završe to školovanje biti potrebni tim bolnicama? Naravno da ne! A kuda onda s tako školovanim mladim ljudima? Pa naravno, moći će produžiti školovanje. Upravi i nastavnicima posao a učenicima i studentima učenje bez perspektive za zapošljavanje! Izgleda više vizija osobnih interesa nego li vizija obrazovanja za stvarne potrebe? Tko će snositi posljedice ako se rezultati vizije ne ostvare te dođe i do šteta za te mlade ljude? Osobna korist uprave i nastavnika biti će jedini rezultat te vizije. Dakako, na račun roditelja i njihove djece.