EKSTREMNE VRUĆINE

Narastao broj dana s više od 35 Celzijevih stupnjeva u svjetskim glavnim gradovima

Foto: (C)-HIMANSHU SHARMA
Vrućine u Indiji
Foto: ALY SONG/REUTERS
Vrućine u Kini
Foto: REUTERS
Vrućina u svijetu
Foto: REUTERS
Vrućina u svijetu
Foto: REUTERS
Vrućina u svijetu
28.06.2024.
u 10:16
Koristeći podatke o površinskoj temperaturi s meteoroloških postaja u zračnim lukama, istraživači su otkrili da je od 2014. do 2023. sveukupno bilo gotovo 6500 dana ili slučajeva kada je temperatura u jednom od 20 gradova dosegla 35 Celzijevih stupnjeva ili više
Pogledaj originalni članak

Broj dana u kojima temperatura doseže 35 Celzijevih stupnjeva u 20 najvećih svjetskih glavnih gradova, od Delhija preko Džakarte do Buenos Airesa, porastao je za 52 posto tijekom protekla tri desetljeća, otkrila je analiza think tanka u petak. Više od 300 milijuna ljudi živi u 20 najmnogoljudnijih glavnih gradova, gdje su na jedinstven način ranjivi na porast temperatura potaknut klimatskim promjenama s obzirom na činjenicu da asfalt i zgrade upijaju i zadržavaju toplinu.

Glavni gradovi, uključujući Delhi, Dhaku i Manilu, ove su godine već pogođeni opasnim toplinskim valovima, što je prouzročilo niz smrti povezanih s toplinom te zatvaranje škola. Delhi je zabilježio svoj najduži i najintenzivniji toplinski val u 74 godine, pri čemu je 39 dana zaredom bilo s maksimalnim temperaturama iznad 40 Celzijevih stupnjeva od 14. svibnja do 21. lipnja, prema podacima metorološke postaje.

Međunarodni institut za okoliš i razvoj (IIED) sa sjedištem u Londonu je objavio analizu u kojoj je kvantificirao rastuću prijetnju od ekstremnih vrućina u nekima od najvećih urbanih centara svijeta. Koristeći podatke o površinskoj temperaturi s meteoroloških postaja u zračnim lukama, istraživači su otkrili da je od 2014. do 2023. sveukupno bilo gotovo 6500 dana ili slučajeva kada je temperatura u jednom od 20 gradova dosegla 35 Celzijevih stupnjeva ili više. U desetljeću od 1994. do 2003., taj je broj iznosio tek 4755.

"Znamo da se toplo vrijeme ne osjeti jednako u različitim gradovima", kazao je Tucker Landesman, istraživač IIED-a. "Džepovi ekstremnih vrućina su vjerojatniji u određenim tipovima četvrti i komercijalnim područjima. To je povezano s nejednakošću i načinom na koji dizajniramo zgrade i javnu infrastrukturu".

Indonezijski glavni grad Džakarta se suočio s najvećim apsolutnim porastom broja dana s temperaturom preko 35 Celzijevih stupnjeva, od 28 dana u razdoblju između 1994. i 2003. do 167 dana u najrecentnijem desetljeću. Seul u Južnoj Koreji je s devet dana prešao na 58, a Buenos Aires sa sedam na 35.

GALERIJA Ovdje je izmjerena najviša temperatura ikad zabilježena

Foto: AMIT DAVE/REUTERS
Voting in the first phase of India's general election
Foto: Pixabay
Dolina smrti
Foto: Reuters/PIXSELL
Libija
Foto: Pixabay
Iran pustinja
Foto: Pixabay
Dolina smrti
Foto: Pixabay
Kuvajt
Foto: Pixabay
Izrael pustinja
Foto: Pixabay
Dolina smrti
Foto: Pixabay
Pakistan
Foto: Pixabay
Kuvajt
Foto: Hassan Haidar Diab
Proslava 41. godišnjice Iranske revolucije
Foto: Reuters/PIXSELL
tunis
Foto: Reuters/PIXSELL
Požar u Alžiru

Više zelenih tema pronađite na Rezolucija Zemlja!

Foto: VL
Rezolucija Zemlja pasica

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.