Marija Pejčinović Burić:

'Sustavno se prati i nadzire ispunjavanje svih obveza Srbije'

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
'Sustavno se prati i nadzire ispunjavanje svih obveza Srbije'
18.01.2019.
u 14:39
Ministarstvo branitelja radi na novom nacrtu mogućeg sporazuma sa Srbijom oko novog pravnog okvira za nestale - naglasila je ministrica
Pogledaj originalni članak

Za razliku od povjerenstva koje je bilo zaduženo samo za pasivno praćenje provedbe prijelaznih mjerila u poglavljima 23 (pravosuđe i temeljna prava) i 24 (pravda, sloboda, sigurnost) u pregovorima Srbije s EU, ova Vlada vjeruje da je važno praćenje cijelog procesa te je zauzela sveobuhvatan i proaktivan pristup prema svim otvorenim pitanja, kazala je ministrica vanjskih poslova Marija Pejčinović Burić komentirajući opetovane prozivke MOST-a i nekih drugih stranaka o tome da se navedeno povjerenstvo ne sastaje te da bi Hrvatska trebala blokirati pristup Srbije u EU.

- Takva banalna tumačenja pokazuju potpuno nepoznavanje funkcioniranja institucija RH i EU predstavnika MOSTA, kojima to ne služi na čast jer su sudjelovali u dvije vlade i trebali bi ipak imati elementarna znanja o procesu pristupnih pregovora za članstvo u EU - kazala je ministrica.

Također, osvrnula se i na slične izjave europarlamentarke Ruže Tomašić kazavši kako se postavlja pitanje što je Tomašić radila za trajanja petogodišnjeg mandata kad "nije savladala elementarne stvari", ali i na Antu Šprlju koji je u Oreškovićevoj vladi, koja je 2016. oformila povjerenstvo, obnašao dužnost ministra pravosuđa.

- Činjenica je da je MOST imao resornog ministra koji je u najvećoj mjeri zadužen za provedbu i praćenje poglavlje 23 i on tada nije blokirao otvaranje poglavlja, što je apsolutno mogao i imao pravo učiniti. Čudno je da se danas postavlja pitanje zašto se ne zaustavlja i blokira proces, a dok je MOST bio na vlasti i imao ministra nije im to bilo na pameti - istaknula je i dodala kako generalno svođenje odnosa sa Srbijom na rad jednog povjerenstva je vrlo opasno i zlonamjerno simplificiranje.

Ulogu Povjerenstva opisala je kao pasivno promatranje ispunjavanja prijelaznih mjerila, "tako da dva puta godišnje, kada Europska komisija razmatra napredak država članica, odlaze u Bruxelles i pitaju kakvo je stanje", dok ova sustavno prati i nadziru ispunjavanje svih obveza Srbije iz pristupnog procesa kroz redovne koordinacijske mehanizme i stalnu komunikaciju nadležnih tijela.

- U okviru toga, MVEP  s nadležnim ministarstvima svaki put kad je potrebno procjenjuje ispunjavanje mjerila i definira stavove te ih komunicira relevantnim institucijama EU - objasnila je ministrica.

- Ispunjavanje prijelaznih kriterija u poglavljima 23 i 24 - a njih je gotovo 100 - zbog nove metodologije pregovaranja se sustavno prati te je ocjena o njihovom ispunjavanju koju daju države članice, pa tako i Hrvatska, ključna za otvaranje drugih, nevezanih poglavlja, a pristupni proces traje 10-ak godina. Za Hrvatsku su ključna četiri mjerila koja je ugradila a tiču se hibridne univerzalne jurisdikcije za ratne zločine, nestalih, suradnju sa sudovima za ratne zločine, odštetu žrtvama i zaštite manjina.

Vlada rješava pitanja na više razina, aktivirala je mehanizam koordinatora za rješavanje otvorenih pitanja i obnovila rad međudržavnih povjerenstava za sva otvorena pitanja. Održana su tri sastanka povjerenstva za nestale, a Ministarstvo branitelja radi na novom nacrtu mogućeg sporazuma sa Srbijom oko novog pravnog okvira za nestale - naglasila je ministrica.

Komentirajući stanje u Vukovaru i napad na mladića, kazala je kako Vlada osuđuje svako nasilje te da je posebno ono inicirano mržnjom prema drugome apsolutno neprihvatljivo te kako se treba raditi na toleranciji i razvijanju odnosa. 

Pogledajte video: Optužbe nakon kojih je uslijedio incident Plenković - Grmoja

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 11

KP
kresimir.perak
16:53 18.01.2019.

Baš me zanima kakvi će biti komentari kada se ova strategija pokaže uspješnom :)

MA
martinakutlesa
16:47 18.01.2019.

Iz komentara je vidljivo da simpatizeri MOST-a dijele jednaku razinu (ne) znanja sa onima koji predstavljaju njihov glas u Saboru

KO
Konstantinos
22:30 18.01.2019.

Zanimljivo a kada su srbijanski mediji otpočeli rat protiv Milanovica tadašnja ministrica V. Pusić je bila “nevidljiva” nije pustila ni glasa a i kako bi jer se nominirala za glavnu tajnicu UN, pa računala ßto bi se ona zamjerala Srbiji... zanimljivo da tada mostovi nisu optuživali Pusić za veleizdaju kao ovi pačenici neki dan. Most je od onog primitivnog napada Grmoje sebe i stranku mu srozao na nivo Šešeljevih radikala. Valjda neće početi paliti srpsku zastav pred Saborom da skupi koji ultra desničarsko-radikalni glas? Jadno. Veliko razočarenje. To nisam očekivao od jednog profesora!