Tim arheologa Instituta za arheologiju iz Zagreba na čelu sa dr. Kornelijom Minichreiter, znanstvenom savjetnicom, i dr. Zorkom Markovićem, znanstvenim suradnikom Instituta, pronašao je još jedan vrlo vrijedan arheološki lokalitet u naselju Donji Vukojevac (lokacija Sjever - Luka) u lekeničkoj općini.
Otkrili su ostatke naselja iz željeznog doba (800. godina prije Krista), sa zemljanim bedemima širine dva metra, koji su jedinstveni nalaz u Hrvatskoj. Nedavno smo pisali o pronalasku tragova naselja iz kamenog i brončanog doba, te starog Rima između Donjeg i Gornjeg Vukojevca, a ovo otkriće samo potvrđuje koliko je prostor oko Vukojevca nekada bio atraktivan za naseljavanje.
– Riječ je o senzacionalnom otkriću, jer ovakvi zemljani bedemi koji su opasivali naselje nisu nigdje u Hrvatskoj otkriveni! Vide se ostaci temelja kuće 5 puta 5 metara i zemljanog bedema širine 2 metra, koji se sastojao od drvenih stupova s pletenom ogradom i ispunjen zemljom, i to je veliko otkriće. Dosad otkrivena slična naselja imala su bedeme, ali ne ovakve kakve smo pronašli ovdje. Ovo su ostaci naselja iz starijeg željeznog doba, koje se naziva Halštat prema nalazištu u Austriji, starog otprilike 2800 godina – rekla nam je dr. Kornelija Minichreiter.
Ne zna se točno kojem je plemenu pripadalo ovo naselje pronađeno između dvije kuće u Donjem Vukojevcu, na trasi prilazne ceste s vijaduktom preko autoceste Zagreb - Sisak.
– Ovdje je prebivalo pleme nepoznatog imena, a imalo je srodnosti s plemenom čiji su tragovi nađeni na lokalitetu u Opatičkoj ulici u Zagrebu, gdje je Muzej grada Zagreba. Neki ga istraživači stoga svrstavaju u savsku kulturnu skupinu bez imena. To je bilo vrijeme ratova panonskih plemena, dolazaka stranih plemena od Crnoga mora. Tu su živjela plemena Panonaca srodna južnijim plemenima Ilira, a u ovom susjedstvu znamo za pleme Kolapijana južno od Turopolja i pleme Jaza sjeverno od Turopolja – objašnjava dr. Zorko Marković.
Sličan lokalitet iz istog vremena u blizini je pronađen kod Topuskog - Turska kosa, koje je bilo utvrđeno svetište i gdje su pronađene stotine glinenih figurica ratnika, konja i goveda. Na tome lokalitetu u Donjem Vukojevcu arheolozi, među kojima su još bili dipl. arh. Karmen Farac i prof. Dubravka Sokač-Štimac, pronašli su nekoliko keramičkih posuda koje će se restaurirati, a potom izložiti u muzeju. Pronašli su i pršljen - kameni uteg za tkalački stan, što je uobičajeno za naselja, a dokaz je tekstilne proizvodnje na ovom području. Dvjestotinjak metara niže od tog jedinstvenog lokaliteta tim arheologa Arheološkog muzeja u Zagrebu započeo je s istraživanjem još jednog lokaliteta na samoj trasi autoceste, i tu je za očekivati još novih otkrića. Inače, područje općine Lekenik nije bilo posebno zastupljeno u dosadašnjim istraživanjima, tako da su saznanja o arheološkim lokalitetima na ovom području još poprilično oskudna.