Mlatio ju je dok se nije onesvijestila. Okrvavljena je ležala u nesvijesti, a za to se vrijeme u neredu, koji je pomahnitali suprug napravio, ugušilo njihovo novorođenče. Preostalo sedmero djece oduzeto im je i smješteno u dom za nezbrinutu djecu jer je ocijenjeno da nesretna žena nije u stanju pružiti svojoj djeci potrebnu skrb. Država mjesečno za skrb te djece plaća 32.000 kuna.
(Ne)sretna djeca
– Zašto su ih trebali odvojiti? Da se nju zaštitilo, da im se našao prostor za življenje odvojeno od nasilnika, dostatno bi bilo deset tisuća kuna, a djeca bi rasla znatno sretnija – kaže Sanja Sarnavka iz udruge B.a.B.e. opisujući (ne)učinkovitost sustava kad je posrijedi problem nasilja u obitelji.
– Institucije nisu koordinirane, ne komuniciraju dovoljno međusobno i previše su birokratizirane. Nema timskog pristupa, svatko se najviše brine o tome da ispuni formu i zadovolji svoje nadređene, drži se svojih nekoliko propisa, a problemi su uvijek individualni. Kao u glinskom slučaju, netko se pozove na članak da “dijete ima pravo na dva roditelja” i naprave djeci horor – opisuje Sarnavka prepreke koje se jave kad treba zaštititi žrtvu obiteljskog nasilja.
O nekoordiniranosti sustava svjedoči i nedavni slučaj. Taksist je u gluho doba noći uplakanu ženu doveo u udrugu B.a.B.e. Pobjegla je od nasilna muža i aktivistice su je tu noć smjestile u hotel, a poslije u sigurnu kuću. Ispostavilo se da je žena psihički bolesna. Unatoč tome, rodila je dijete pa sada oboje trpe nasilna muža i oca, a nijedna institucija o majci i djetetu ne vodi brigu.
– Bolnica je pri porođaju na njenu anamnezu trebala upozoriti Centar, a ovaj onda vidjeti treba li joj pomoć – kaže Sarnavka.
Aktivisti s terena upozoravaju na nužnost tješnje suradnje služba nadležnih za obiteljsko nasilje. Takav se sastanak prije nekoliko dana dogodio u Zagrebu, a da je problem gorući, kazuje i činjenica da se nitko od sudionika, kako je to običaj, nije ispričao drugim obvezama, već su svi raspravljali punih sedam sati! – Suci, odvjetnici, policija, tužitelji, socijalni radnici, svi smo si međusobno rekli što nas frustrira u procesu rješavanja problema obiteljskog nasilja. Socijalni radnici iznijeli su problem sporosti pravosuđa, suci tražili od Centra za socijalnu skrb brža i potpunija izvješća. Istaknut je problem tzv. patronažera, osoba koje nazoče susretima roditelja s djetetom.
Oni su vanjski suradnici, a izvještaj o susretima te žalbe na taj izvještaj nisu jasno propisani kao ni kad je riječ o sudskim vještacima – navodi odvjetnica Ljubica Matijević-Vrsaljko.
Neva Tölle, voditeljica Autonomne ženske kuće Zagreb, odgovornim je institucijama poslala zahtjeve koji bi, kaže, trebali pomoći efikasnijem rješavanju problema nasilja nad ženama, ali i spriječiti da partneri ubijaju žene i djecu.
Manje novca za sklonište
Policijske statistike govore o porastu obiteljskog nasilja pa je vrh vlasti najavio tematski sastanak svih institucija mjerodavnih za obiteljsko nasilje.
Detektirat će, kažu, probleme i potražiti rješenja s kojima bi država postala učinkovitija u suzbijanju tog problema. Dok se ministri okupljaju, brutalna ubojstva (bivših) supruga se redaju. Istodobno, Vlada je smanjila ugovoreni iznos za sufinanciranje Autonomne ženske kuće, skloništa za žene žrtve zlostavljanja, a isto je učinila i Zagrebačka županija.
Nasilje oko nas: Svi o prevenciji, a žene ipak ubijaju
Majka učenice koja je bila u razredu za vrijeme napada ispričala detalje: Uletio u razred, djeca su se sakrila ispod klupa
Dječak koji je zadnji ostao u razredu je preminuo, a drugi dječak je ozlijeđen i prevezen u KBC Rebro. Bogović je ispričala kako njena djevojčica teško razgovara o napadu. "Trebalo je vremena da ona uopće poveže događaj. Iz svega se moglo saznati da je vidjela napadača, da je vidjela krv, da je vidjela napad na učiteljicu, nije vidjela nož" rekla je majka djevojčice.
FOTO Igračke, svijeće i neizmjerna tuga. Zagrepčani se opraštaju od preminulog djeteta: 'Počivaj u miru, anđele mali'
Građani su danas krenuli paliti svijeće ispred Mjesnog odbora Prečko. "Počivaj u miru, anđele mali", piše na porukama koje građani ostavljaju u spomen na preminulo sedmogodišnje dijete
'U očima mu se vidjela praznina, ali bio je zastrašujuće smiren. Djecu nije spominjao, govorio je samo o svojim ozljedama'
U jutarnjim satima je mladić (19) ušao u prostorije škole i oštrim predmetom napao učiteljicu i učenike. Prema prikupljenim obavijestima, jedno dijete preminulo, dok je troje ozlijeđenih učenika upućeno u zdravstvene ustanove
Ovo je top trik kako potrošiti manje nego što ste planirali za božićne poklone: Prihvatljivo je za svačiji džep
Pomažu li vitaminski 'shotovi' i jabučni ocat u podizanju imuniteta?
28.09.2010. u 19:00h nekakav je napisao/la: ma nemoj! \"\"\"\"\"A zasto se u Svedskoj i Norveskoj nikakve skole ne placaju pa su bolje od americkih, i dolaze familije sa djecom iz Amerike da djeca idu u njih i podignu obitelj.