UZBUNA Djeca sve češće izvan kontrole, nasilje u porastu

Nasilje oko škole može spriječiti kontakt-policajac

27.03.2009.
u 16:45
Pogledaj originalni članak

Stalna prisutnost kontakt-policajaca u blizini osnovnih škola, zapošljavanje psihologa, veća angažiranost službe socijalne skrbi, ali i roditelja, samo su neki od zahtjeva koje je na sastanku iza zatvorenih vrata primio županijski Odbor za prevenciju kriminaliteta.

Zavezali djevojčicu
Svi, ravnatelji osnovnih škola, policija, županijski Obiteljski centar, gradske vlasti, šokirani su najnovijim slučajem nasilja među djecom u kojem su dječaci, učenici šestog razreda OŠ Fausta Vrančića, izolir-trakom iz hira vezali ruke i noge razrednoj kolegici (12) te je pred društvom u Parku Roberta Visianija tjerali da skakuće od klupe do klupe, zaključili su da treba hitno izraditi akcijski plan kako se takvo što ne bi ponovilo.

– Teško je obuzdati dijete koje u školi terorizira drugu djecu. Još je teže uvjeriti roditelja da njegovo dijete ima problem... Velik problemi su i mediji, koji na neki način školuju djecu da budu nasilna. Pomogao bi nam kontakt-policajac – kazala je Stanka Krajina, ravnateljica OŠ Jurja Dalmatinca.

U toj školi prošli je tjedan na satu tjelesnoga jednom dječaku u naguravanju naprsnuo bubnjić.

Svi u incidente umiješani učenici često su vrlo dobri đaci uzorna vladanja. Mnogo ih dolazi iz razdvojenih obitelji, a među njima je i mnogo djece socijalnih slučajeva.

– Poznato je da u odgoju djece sudjeluju dom, škola i ulica, a, nažalost, danas je ulica preuzela primat prema ta tri elementa. S obzirom na blizinu parka treba nam kontakt-policajac – dodao je Tomislav Crnogača, ravnatelj OŠ Fausta Vrančića.

Koliko je maloljetničko nasilje u porastu, govore i podaci PU šibensko-kninske, koja je lani morala 63 puta intervenirati zbog nasilja među djecom. U mnogim je incidentima bilo ozlijeđenih, stoga Đina Lugović, ravnateljica Obiteljskog centra, napominje važnost uključivanja svih škola u nacionalnu kampanju protiv tjelesnoga kažnjavanja djece, koju je početkom godine pokrenula potpredsjednica Vlade.

Trajne posljedice
– Treba obratiti pozornost na to da je tjelesno kažnjavanje društveno krajnje neprihvatljiv oblik ponašanja, koje na dijete i društvo ostavlja trajne posljedice. Činjenica jest da škole, na kojima je velika odgovornost, ne mogu riješiti sve probleme. Potrebna je suradnja roditelja i mjerodavnih institucija – zaključuje Đina Lugović.

Dijete izloženo nasilju u obitelji može na isti način ponašanja prenijeti i na okolinu. To uglavnom čini ruganjem, uništavanje tuđih stvari, nazivanjem nekoga uvredljivim imenima, pričanjem laži...

Temelj rada svake škole je da se uvijek dosljedno reagira na nasilje, odnosno da se zaustavi svako neprimjereno ponašanje.

Pogledajte na vecernji.hr