Olimpijski pobjednici Sandra Perković i Giovanni Cernogoraz, vrhunski sportaši poput Blanke Vlašić, Lucije Zaninović, Filipa Udea, Snježane Pejčić, zlatnih vaterpolista, srebrnih veslača i brončanih rukometaša te brojni drugi kategorizirani sportaši i treneri našli su se u svojevrsnoj financijskoj blokadi.
‘Imamo naredbu’
Neće dobiti svoje stipendije dok svoje nesuglasje ne raščiste Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta i Hrvatski olimpijski odbor. Resorno ministarstvo odlučilo je na svom računu zadržati sva sredstva koja dobiva od Ministarstva financija i koja obično prosljeđuje HOO-u. Te novce, namijenjene sportu iz igara na sreću, sportaši neće dobiti sve dok HOO ne ispuni zahtjev Ministarstva ili dok se dvije strane ne dogovore drukčije.
Resorno ministarstvo zatražilo je od Hrvatskog olimpijskog odbora specifikaciju radnih mjesta i plaća, na što su dobili pravilnike i bodovanja, ali ne i popis plaća po osobama. Cijelu stvar potvrdio nam je Petar Skansi, zamjenik ministra Željka Jovanovića zadužen za sport.
– Mi to činimo jer imamo izričitu naredbu od Vlade da se prekontrolira kako se troši novac iz državnog proračuna, a oni se postavljaju kao da smo mi tu netko tko na to nema pravo. Pokušao sam im objasniti da se tu radi o rutinskoj kontroli kroz koju prolaze sve agencije i državna poduzeća, a HOO je na jedan način državna agencija – kaže Skansi. A u tome i jest klica spora. HOO je nevladina udruga pa se kao takva smatra neobveznom da se ponaša kao državna agencija.
– Da, oni jesu autonomni u sportskom smislu, ali ne i u financijskom smislu. Ovo je zemlja u kojoj je plaća premijera i svih ministara na svjetlu dana, pa zašto onda to ne bi bila i plaća glavnog tajnika HOO-a i ostalih njihovih profesionalaca. Oni tu teško mogu dobiti konsenzus javnosti jer je ona ionako već dovoljno iziritirana. Uostalom, Ministarstvo do tih podataka može doći na više načina, no mi smo htjeli ići redovnim putem – objašnjava Skansi.
Hanžekoviću, upomoć!
Zahtjevu Ministarstva otvoreno se usprotivio glavni tajnik HOO-a Josip Čop, a potiho i predsjednik Zlatko Mateša, pa u Ministarstvu zaključuju da to Čop čini jer ne želi objelodaniti svoju visoku plaću od 20-ak tisuća kuna. U HOO-u nas pak uvjeravaju da to nije slučaj jer se ta plaća, pa i sve druge, ionako može provjeriti u Poreznoj upravi.
– Dajte mi vremena do ponedjeljka jer još čekam jedan odgovor koji mi je dosta važan – bilo je jedino što nam je rekao Josip Čop priznavši nakon toga da čeka tumačenje zakona o tome da li Ministarstvo ima pravo tako tretirati kuću čiji je on prvi operativac. Čop drži da bi objavom plaća ušao u zonu kršenja Zakona o zaštiti osobnih podataka, a u HOO-u se ne slažu da ih u Ministarstvu doživljavaju kao dio državne uprave, a njihove zaposlenike kao državne službenike. Jer, kao i svuda u demokratskom svijetu, nacionalni olimpijski odbor je nevladina organizacija koja ima svoj statut i organe upravljanja. Još prije ovog slučaja predsjednik Mateša (koji nije na plaći) znao nam je reći da HOO svoje plaće pokriva iz vlastitih prihoda, koji su veći od ukupnih plaća djelatnika na koje ode oko 12 milijuna kuna.
S pravnim mišljenjem koje će im priskrbiti ugledni odvjetnik Marijan Hanžeković, ujedno i član Vijeća HOO-a, čelnici krovne nam sportske kuće u ponedjeljak bi se mogli susresti s Petrom Skansijem. Ako se ne dogovore ni tada, sportaši i treneri do daljnjeg neće moći dobivati plaću niti će moći putovati na natjecanja.
Hoće li u tom slučaju intervenirati Međunarodni olimpijski odbor kao u Makedoniji, vidjet ćemo. Naime, makedonska država trenutačno ništa ne daje svom olimpijskom odboru (jer žele zbaciti Tupurkovskog), pa ga privremeno financira MOO.
Ne damo novac dok nam ne pokažete plaće
Tko je Jelena Milić, veleposlanica Srbije u Hrvatskoj, koja je napustila prijam u SNV-u
Jelena Milić, veleposlanica Srbije u Hrvatskoj od 2022. godine, nedavno je napustila prijem SNV-a zbog neslaganja s dijelom pisma koje povezuje s aktualnim studentskim prosvjedima u Srbiji
Legenda Dinama za VL: Da nemam njemačku mirovinu, crkavao bih u Hrvatskoj. Moji vršnjaci teško žive
Za reprezentaciju Jugoslavije debitirao je 1977. kada je Jugoslavija krenula na južnoameričku turneju. Igrali su protiv Kolumbije, Brazila i Argentine koja će godinu dana kasnije postati prvak svijeta. Zapamtili su Argentinci Čečija koji je imao nekoliko grubih startova. Kasnije je izjavio da se držao one "tko leži, ne bježi".
FOTO Zlatni dečko i miljenik žena u trenu doživio potpuni krah: Okončao 18-godišnji brak, a onda mu leđa okrenula i 'cijela zemlja'
Trudeau je stupio na dužnost premijera u studenom 2015. te je dva puta bio ponovo biran, čime je postao jedan od najdugovječnijih kanadskih premijera. No njegova je popularnost počela opadati prije dvije godine...
Kako je “mračna bonaca” izazvala nemir u Njemačkoj: Dunkelflaute je nova prijetnja energetici?
Jeste li čuli za pojam dunkelflaute? Ova riječ izaziva strah i trepet u industriji obnovljivih izvora energije, a prošli tjedan ova prirodna pojava dogodila se u Njemačkoj. No o čemu je zapravo riječ?
Zagrepčani hrle u restoran za eksperimentiranje hranom: Zbog jednog jela se mnogi vraćaju
Da ministar športa nema mehanizama da dozna kolike su im plače? Svašta, priče za malu djecu. Kako rekoh treba im nova fronta skretanje pozornosti s katastrofalnih rezultata jednogodišnje vladavine rasta nezaposlenosti i pada standarda. Jedino što nam ova vlada svskodnevno prezentira su nesposobnost, laži, propaganda i jeftini populizam.