To je za mene bio šok. Nisam mogla vjerovati da 30. travnja sve prestaje i da više nema pomoći i njege u kući. Bez toga ne mogu, to je moja ‘veza’ sa svijetom. U program sam ušla među prvima, 2005. godine kada sam prvi puta pala. Znate, trebaju mi razne potrepštine, lijekovi, treba platiti račune, otići u banku... Ne mogu sve to sama – priča 88-godišnja Karlovčanka Zlata Matasović.
Ugovor o plaćanju
Umirovljena profesorica geografije, kao i svi ostali korisnici ogorčena je odlukom ministarstva da više nema financiranja pomoći i njege u kući. Nada se da će prevladati razum i program se nastaviti, a sa svojim primjerom zorno dočarava koliko je to potrebno starijima i bolesnima.
– Živim u stanu, pa meni mogu ‘uskočiti’ i susjedi. A što je sa onima koji žive u udaljenijim mjestima i nema im tko pomoći. Nekada sam puno putovala i sve obavljala sama. Sada se krećem sa dvije štake, a imam i godina.
Nisam samo ja u pitanju, ima nas još puno koji jednostavno ne možemo bez pomoći u kući – poručuje naša sugovornica. U Karlovcu je bilo 200 korisnika tog programa i 12 zaposlenica, a na razinin države 15.550 starijih koristilo je tu uslugu.
U karlovačkom Domu Sveti Antun, koji u sklopu svoje redovne djelatnosti obavlja i to, upozoravaju da nije bila potrebe za takvom birokratizacijom. Morali su prikupljati dokumentaciju i ishoditi rješenje o minimalnim tehničkim uvjetima, iako na tim poslovima već radi petero osoba, a punih mjesec dana korisnici su bez neophodne pomoći.
– To prijelazno rješenje moglo se obavljati u hodu i nije bilo potrebe da se program prekida. Vjerujemo da ćemo od 1. lipnja nastaviti program u koji bi bilo uključeno sedamdesetak osoba. Dobivali bi pomoć jednom tjedno po sat vremena i s njima bismo sklopili ugovor o plaćanju, a program će i dalje sufinancirati Grad i Županija – najavljuje ravnateljica Doma Nada Murganić.
Napominje da je sve ovo primjer bespotrebnog administriranja i izvan onoga što se u društvu promovira. Podsjeća da je 2005. tadašnje Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti preporučilo spomenuti program kao pomoć starijima i bolesnima.
Započet je kao pilot projekt koji za cilj ima približiti javnosti uslugu izvan institucije.
Bespotreban prekid
– Riječ je o plaćanju računa, pospremanju, nabavi lijekova, namirnica i slično. Dakle, da stariji i bolesni zbog toga ne moraju napuštati svoj dom. Sada se napravio potpuno bespotrebni prekid programa, ali mi ćemo se potruditi da te uslugu budu opet dostupne našim korisnicima – poručila je Murganić.