Bjelovarsko-bilogorska policija upozorava ljude da ne nasjedaju na e-mailove iz afričke države Benin, grada Cotonoua, u kojima nepoznate osobe tvrde da će vam prebaciti novac od nasljedstva ili dati kredite nezaposlenim osobama.
Sve više ljudi dobiva poruke u kojima "odvjetnici" preminulih osoba iz Benina, koje navodno imaju rodbinu u Hrvatskoj, nude svoju uslugu osiguravanja prebacivanja novca nasljednicima za što traže uplatu više vrsta naknada.
Nude kredite nezaposlenima
"Isto tako, pošiljatelji e-mailova iz Benina, grada Cotonoua u Africi nude kredite nezaposlenim osobama. Oštećenim osobama postavljaju uvjete koje moraju ispuniti da bi im novac iz Benina mogao biti isplaćen: platiti naknadu za osiguranje korisnika kredita, PDV, naknadu za pretvorbu valute i dr., ali kredit, bez obzira na ispunjenje uvjeta, odnosno slanje novca u Benin, nikada ne realiziraju", pišu iz policije.
Nakon što osobu dovede u zabludu da je naslijedila novac, pošiljatelj e-maila traži da mu se novac za realizaciju prijenosa nasljedstva pošalje isključivo putem Western Uniona te da pošiljatelj mora dostaviti kontrolni broj uplate koji je evidentiran na potvrdi o slanju novca.
Ne komunicirajte s pošiljateljem
"U trenutku kada pošiljatelj ima podatak o kontrolnom broju, uz njegovo predočenje uplaćeni novac može podići u bilo kojem uredu Western Uniona u svijetu. Isto tako je i s plaćanjem naknada za realizaciju kredita za nezaposlene", pišu iz policije te upozoravaju na takve prevare.
Savjetuju onima koji sumnjaju da su dobili slične poruke da ne komuniciraju s pošiljateljem, ne odgovaraju na e-mail te ne prihvaćaju pošiljateljeve uvjete koje moraju ispuniti da bi im se omogućilo dobivanje većeg iznosa novca.
>>Uzimala novac klijentima i 'obogatila' se za 589.000 kuna!
Znači moj ultrabogati rođak Yayi Tutu koji je umro prije 2 mjeseca i ostavio mi svoje bogatstvo zapravo nije moj rođak i neću dobit ni lipe? Zbunjen sam.