SOCIJALNI RADNICI:

'Ne tražimo veće plaće nego uređen sustav. U protivnom, idemo u štrajk!'

Foto: Matija Habljak/PIXSELL
Zagreb: Izjave nakon sastanka pregovaračkog odbora Vlade i predstavnika sindikata
Foto: Borna Filic/PIXSELL
Pretraživanje kontejnera u potrazi za PET ambalažom ili hranom
14.01.2024.
u 13:46
Inicijativa socijalnih radnika od sindikata traži da u roku od 30 dana organizira štrajk u socijalnoj skrbi u slučaju neprihvaćanja njihovih zahtjeva
Pogledaj originalni članak

Ne tražimo veće plaće nego uređen sustav, siguran za korisnike i uvažavanje stručnjaka iz prakse, jedan je od dvanaest zahtjeva koje je na više adresa odaslala Inicijativa socijalnih radnika 'Od šutnje do promjene', istovremeno tražeći od svojih sindikata da u slučaju neprihvaćanja tih zahtjeva od strane resornog ministarstva, organiziraju štrajk u roku od 30 dana. Zahtijevaju da se odmah pristupi rasterećenju sadašnjih područnih ureda Zavoda za socijalni rad i iz njihove nadležnosti uklone upravni postupci kojima se priznaju novčane naknada temeljem zdravstvenog stanja.

Traže hitno ukidanje izrečenih upozorenja pred otkaz izrečene stručnom timu koji je upozorio na situaciju u kojoj danima nisu mogli smjestiti djevojčicu po koju nije imao tko doći u vrtić. U tom kontekstu traže i pokretanje pitanja odgovornosti inspekcije Ministarstva rada, mirovinskog sustava obitelji i socijalne politike i ravnateljice Hrvatskog zavoda za socijalni rad jer nisu preuzeli odgovornost, budući da u sustavu socijalne skrbi nema smještajnih kapaciteta, već su, "lažno utvrdili propuste u radu socijalne radnice i psihologinje Područnog ureda Novi Zagreb". Pritom prilažu rezultate građanske peticije s trenutno prikupljenih 1015 potpisa.

Traže i utvrđivanje normativa rada u skladu s pravilima struke, sukladno postojećim pravilnicima i za stručne i za administrativne radnike, hitno kompletiranje infrastrukture u područnim uredima sukladno propisanim pravilnicima te osnivanje radne skupine neovisnih stručnjaka koji će istražiti rezultate provedene reforme, kao i obavijest javnosti koliko je novaca potrošeno za reformu. Za sve kategorije korisnika zahtijevaju hitno otvaranje novih smještajnih kapaciteta.

Nadalje, traže hitno vraćanje centra za socijalnu skrb i socijalni rad u lokalne zajednice s potrebnom autonomijom i suradnjom sa lokalnim zajednicama te traže da se javno objavi podatak koliko je radnika otišlo od dana uvođenja aktualne organizacije rada.
Inzistiraju i na utvrđivanju odgovornost svih onih koji su prilikom javne rasprave odbijali primjedbe stručnjaka iz prakse i akademske zajednice vezane za novi Zakon o socijalnoj skrbi. Također traže besplatnu pravnu pomoć za sastavljanje prijave nadležnim inspekcijama rada zbog rada u nezaštićenim uvjetima opasnima po zdravlje.

POVEZANI ČLANCI:

"Neodgovornim postupanjem i radom nadležnog ministarstva i zavoda socijalnu skrb, trošenjem sredstava za neuspjelu i neučinkovitu reformu, direktno su ugrožena ljudska prava naših korisnika i stručnjaka koji s njima rade, poručuju socijalni radnici i dodaju i naglašavaju kako od sindikata traže da u roku od 30 dana organizira štrajk u socijalnoj skrbi u slučaju neprihvaćanja ovih zahtjeva. Odgovor sindikata pak očekuju u roku od sedam dana.

Svoje su zahtjeve poslali na adrese Sindikata zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi, Samostalnog sindikat zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske i Sindikata zdravstva Hrvatske, Hrvatskoj komori socijalnih radnika i Hrvatskoj udruzi socijalnih radnika. Poslali su ih i Pučkoj pravobraniteljici jer, navode, potrebno je razmatranje ovih pritužbi o postojanju nezakonitosti i nepravilnosti u radu državnih tijela.

Sindikat zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi podržava zahtjeve inicijative jer su oni na tragu onoga na što upozoravamo godinama resorno ministarstvo. Evidentna preopterećenost, zabrinjavajuća deficitarnost kadra, uvjeti rada, jedna plaća za dva, tri radna mjesta opravdani su razlozi za nezadovoljstvo radnika i moguće sindikalne akcije uključujući i štrajk. U tijeku su pregovori za temeljni kolektivni ugovor, nastavljamo pregovore za kolektivni ugovori razgovore za Uredbu te smo fokusirani na poboljšanje i adekvatno valoriziranje rada u navedenim uvjetima. Svaki pritisak na resorno ministarstvo u pogledu uređenja sustava držimo pohvalnim i nudimo suradnju - kazala nam je Jadranka Dimić, predsjednica Sindikata zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi.
Zahtjevima su priložili i anketu o profesionalnom stresu i zdravlju socijalnih radnika iz 2019. godine.

Podsjetimo, Inicijativa "Od šutnje do promjene" predstavlja skupinu stručnjaka iz socijalne skrbi koji ne smiju javno govoriti o sustavu a apeliraju prema mjerodavnima i široj zajednici zbog zabrinutosti zbog manjkavosti unutar sustava socijalne skrbi, zbog kojih je otežana zaštita ranjivih skupina.

VIDEO Inicijativa za slobodnu Palestinu održala skup u Zagrebu

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

MK
MKinkognito60
08:49 15.01.2024.

Cijenim djelo socijalnih radnika ali ne mogu prihvatiti njihovo inzistiranje o nepogrešivosti njihovih procjena. Primjer samohrana majka jednog sina poslije dugo godina počela izlaziti sa jednim muškarcem, njen sin šesti razred osnovne je želio moped koji mu ona nije htjela kupiti, sin u školi ispriča priču razrednici kako mama i njen čiko njega ne vole. Škola poziva socijalnu službu koja određuje izuzimanje dječaka, dječak to nije očekivao i ispričao kako je mislio ako se mamu pozove na razgovor on će je kod kuće ucijeniti da mu kupi moped. Mislili bi kako je stvar raščišćena ali nije, diječak ostaje u sustavu za majku nastaju još dodatni troškovi, majka prekida i vezu te više i ne želi neku vezu. Svi Školski i drugi duži praznici dječak je kod mame ali na kraju mora u ustanovu. Zbog svega je majka imala i problem sa zdravljem i sve je nekako izdržala. Sin je završio i srednju školu sve iz ustanove, zapravo kad je postao punoljetan vratio se mami i sada je kod mame, nedavno se i zaposlio. Pošto su moji susjedi i dobro ih poznajem majka nije to morala niti doživjeti ali borba protiv socijalne službe može samo preko suda što košta i ishod borbe je neizvjestan. Imam još nekoliko primjera gdje je došlo do greške ali grešku neće priznati iako zbog greške dolazi do rasipanja resursa (smještaj u ustanovi, ...), problemi roditeljima čak i uništavanje odnosa. Dakle gospode prihvatite mogućnost greške pa će i ljudi koji su izvan vašeg sustava dići glas za vas.

KU
Kujttim
16:31 14.01.2024.

Dakle, kada bolesna majka s djetetom koju je muž izbacio na cestu i pretukao dođe po tih 200 eura socijalne pomoći nju će portir vratiti tamo od kud je došla? Na cestu!? Socijalna radnica nema prava na štrajk jer misli da je sustav neuređen. Ima pravo štrajkati ako joj je plaća mala, ali štrajkati jer joj se ne sviđa sustav? Gdje toga ima?

KU
Kujttim
16:26 14.01.2024.

Posao socijalnog radnika ne bih radio da mi netko ponudi 2.500 eura plaće. Korisnici su, samo ime kaže, socijalni slučajevi, a takvi nemaju što izgubiti. No, kada su upisivali fakultete, tim je ženama netko odmah na 1. godini rekao da im je poziv skrbiti za sirotinju i to je bio njihov izbor. Ne mogu se zakoni mijenjati štrajkom! Ili moraju raditi svoj posao ili mogu otići. Trećeg nema u njihovom slučaju.