U doba epidemije koronavirusa bilo bi dobro da svi oni koji bez obzira na zdravstvene rizike zazivaju što prije izlazak na ulice i povratak normalnom životu građana mlađih od 65 godina znaju i neke temeljne podatke o zdravlju građana.
Hrvatski građani su lošijeg zdravlja od prosjeka građana EU i ne dočekaju u dobrom zdravlju ni šezdesetu godinu. Najnoviji podaci Eurostata pokazuju da muškarci u Hrvatskoj u prosjeku u dobrom zdravlju žive samo 56,5 godina, a žene 58,5 godina! Usporedbe radi žene u EU u prosjeku u dobrom zdravlju dočekaju 64,2 godine, a muškarci 63,7 godina.
Kad se već uspoređujemo s drugim zemljama, bilo bi bolje da se klonemo bilo kakvih usporedbi sa Šveđanima s kojima nemamo nikakve sličnosti ni po standardu, ni po stilu života, a osobito se s njima ne možemo uspoređivati po zdravstvenom stanju. Naime, Šveđani su u EU u vrhu po dobrom zdravlju svojih građana i to u dobi kada su stariji od 70 godina. Žene u Švedskoj u prosjeku u dobrom zdravlju žive 72 godine, a muškarci čak 73,7 godina. Samo Maltežanke provedu godinu više u zdravom životu od Šveđanki, dok Maltežani u dobrom zdravlju žive 71, 9 godina.
Među državama EU, čiji su građani u prosjeku dobrog zdravlja sa 70 godina ili blizu 70 godina, još su i Irska, Norveška, Španjolska... U Irskoj žene u dobrom zdravlju žive 70,4 godine života, a muškarci 68,4 godine, u Norveškoj žene su dobrog zdravlja sa 69,1 godinom, a muškarci sa 71,7 godina. U Španjolskoj i žene i muškarci u prosjeku u dobrom zdravlju žive 68 godina. Hrvatska se nalazi u skupini 10 država EU čiji građani po zdravim godinama života stoje najlošije. No, nismo mi najgori jer su lošije od nas Latvija, Slovenija , Estonija, Finska, Slovačka, Portugal pa i Austrija, u kojoj žene žive u dobrom zdravlju godinu i pol manje od naših, dok Austrijanci žive tri mjeseca dulje u dobrom zdravlju od Hrvata.
Latvija je na dnu ljestvice u EU jer u njoj žene u dobrom zdravlju u prosjeku žive 53,7 godina, a muškarci 51 godinu. Inače, prema Eurostatu očekivani životni vijek žena u EU u 2018. bio je 83,7 godina, a muškaraca 78,2 godine.
VIDEO Vodeći hrvatski znanstvenici predviđaju kad bi mogla završiti pandemija
Švedska je 13.03. obustavila sva testiranja na koronu, testiraju samo one sa simptomima bolesti, i to samo ako zadovoljavaju kriterije za hospitalizaciju ili ako spadaju u rizične skupine. Temeljem te fantastične gripenske epidemiološke metode postižu fantastične rezultate u obuzdavanju epidemije. Npr. pokrajina Östergötland, bez ikakvih mjera imaju slijedeći trend oboljelih: 48-63-71-28-58-41-5. Rade isto što rade i kad je u pitanju trend silovanja: jednostavno prestaju voditi evidenciju jer "to nije bitno".