Stečaj Centar banke

Ne zna se tko je kriv, ali zna se da ćemo platiti svi mi

Foto: Željko Lukunić/PIXSELL
Ne zna se tko je kriv, ali zna se da ćemo platiti svi mi
04.09.2013.
u 19:30
Tri mjeseca nakon isteka roka krajem 2012. nije se naplatilo 65% kredita, a sredinom ove oko 75%
Pogledaj originalni članak

Odgovornost za propast Centar banke prebacuje se s jedne na drugu instituciju ili pojedinca. Jasno je da je banka već dulje imala problema, da se spašavanje tražilo uz pomoć raznih modela, koji tada nisu dobili zeleno svjetlo u HNB-u, pa je na kraju spas nađen u fondovima za gospodarsku suradnju (FGS), odnosno Alternative FGS-u. Najzad se u spašavanje htjela ubaciti s fondom povezana češka banka J&T, no ona je pala na ucjenama: od države su zahtijevali da im se otpišu loši krediti, a od manjinskog dioničara Dragutina Biondića za spas banke, doznajemo, tražili su Herucovu nekretninu.

Nisu našli zajednički jezik

Danas se oglasila banka J&T, koja i dalje tvrdi da nije bilo moguće naći zajednički jezik jer nisu ispunjeni uvjeti koje su tražili i da su zato odustali od ulaganja.

– Kao etabliran i vjerodostojan investitor koji posluje na bankarskom tržištu EU više od 15 godina ne možemo si priuštiti da sudjelujemo u projektima u kojima je razvoj nejasno i neodređeno definiran. Od početka pregovora skretali smo pozornost na činjenicu da nismo htjeli preuzeti i čistiti gubitke koji proizlaze iz ponašanja prethodnih uprava Centar banke – kažu u banci. Odgovornost odbacuje i dojučerašnje vodstvo.

– Centar banka dugo je trebala spas i sanaciju. Ispostavilo se da su njezini problemi mnogo strukturnije prirode nego što smo mislili kad smo ušli. Portfelj se stvarao 20 godina, smiješne su njihove optužbe da je naš menadžment neiskusan – kaže Zoran Zemlić iz Alternativea, koji je u banci obnašao funkciju predsjednika Nadzornog odbora. Ta je tvrdnja donekle istinita. Iz izvora bliskih HNB-u doznajemo da je na kraju prošle godine 65 posto kreditnog portfelja, odnosno dvije trećine kredita, kasnilo devedeset dana, a krajem lipnja taj se iznos povećao na oko 75 posto. Zato je odgovornost na oba menadžmenta, zaključuje naš izvor, no ovaj zadnji nije imao iskustva i znanja da situaciju popravi, za što je imao mogućnost nakon prošlogodišnje dokapitalizacije. No Tomislav Marinac, sada već bivši predsjednik uprave Centar banke, trenutačno jako brani svoje poteze te, kao i njegov kolega Zemlić, odgovornost vidi isključivo na bivšem menadžmentu.

– I posljednja kuna rezervacija odnosi se na kredite odobrene prije 31. prosinca 2012. – ispovijeda se Marinac i podsjeća da im je HNB u rujnu 2012. zabranio kreditiranje iznosa većih od 200.000 kuna ako nisu 100 posto pokriveni kolateralima. Noć je Marinac proveo u banci uz čiju će se propast ubuduće uvijek povezivati i njegovo ime. Tvrdi da je učinio sve u svojoj moći da u uvjetima u kojima nisu mogli zaradom na kreditima stvarati nove prihode održe likvidnost. Uvjerava da bi dogovor s J&T-om bio sklopljen da su imali samo još 24 sata vremena, da je dogovor Biondića i Čeha “pao na detaljima”. No ni Biondić ni država njihove ucjene ne mogu nazvati “samo detaljima”. Postavlja se onda i pitanje zašto je Marinac dva dana prije sloma banke podignuo s računa u banci 50.000 kuna. Neki izvori bliski Marincu tvrde da je odmah novac i vratio.

Bez iskustva u radu

Marinac nije imao iskustva u vođenju banke, a istodobno je oko sebe okupljao neiskusan menadžment. Na to mjesto postavilo ga je Alternative upravljanje, čiji je član, a to je, primjerice na skupštini u kolovozu, uporno htio demantirati. A on je kao uprava upravo omogućio dokapitalizaciju banke po povoljnim uvjetima pa su se već tada dioničari banke pitali hoće li se tko pozabaviti sukobom interesa. Alternative je već dulje vrijeme i u sukobu s ministrom Marasom, nadležnim za FGS-ove, jer jedino to društvo ne prihvaća izmjene zakona vezane uz način upravljanja i naknade. Zato država i nije htjela ove godine sudjelovati s njima u dokapitalizaciji banke. No Alternative je ipak dosad od ulagača u FGS, dakle i od države, ubrao 20 milijuna kuna naknade.

>>Centar banka ide u stečaj. Štednja do 100.000 eura sigurna

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.