Znanstvenici su nedavno proveli istraživanje koje se bavilo potencijalom komercijalnog uzgoja pitona i njegovim utjecajem na okoliš u usporedbi s tradicionalnim uzgojem stoke. Rezultati su pokazali obećavajuće rezultate. Naime, pitoni su pokazali brz rast, čak i kada nisu jeli, te su imali visok omjer mesa u odnosu na hranu koju su konzumirali, uključujući piletinu i glodavce.
Interesantno je da su pitoni sposobni preživjeti dulje razdoblje bez hrane bez značajnog gubitka tjelesne mase, što ih čini pogodnima za uzgoj u uvjetima gdje je dostupnost hrane nesigurna, što je čest problem diljem svijeta, piše Science Alert. Herpetolog Daniel Natusch sa Sveučilišta Macquarie u Australiji ističe da pitoni mogu regulirati metaboličke procese tijekom posta, čime se osigurava dostupnost hrane čak i u nestabilnim uvjetima.
Njegova studija pratila je uzgoj dviju vrsta pitona (Malayopython reticulatus i Python bivittatus) na farmama u Tajlandu i Vijetnamu te je pokazala da je omjer konzumirane hrane i proizvedenog mesa bio izuzetno povoljan u usporedbi s drugim vrstama stoke. Otkrili su, naime, da je taj omjer (pri čemu manji broj znači veću učinkovitost) iznosio 1.2, u usporedbi s 1.5 za lososa, 2.8 za perad, 6.0 za svinjetinu i 10.0 za govedinu.
Iako nije vjerojatno da će zmijsko meso uskoro završiti na policama trgovina, rezultati istraživanja sugeriraju da pitoni mogu biti pouzdan i ekološki prihvatljiv izvor hrane, posebno u uvjetima gdje je hrana ograničena. Međutim, postoji pitanje percepcije i okusa, budući da većina ljudi nije naviknuta na konzumaciju zmija, a tu je i strah od tih životinja, dodaje Science Alert.
VEZANI ČLANCI:
Stoga, iako su rezultati obećavajući, može proći neko vrijeme prije nego što se pitoni prepoznaju kao potencijalno važan izvor hrane na globalnoj razini. Studija o Python uzgoju kao fleksibilnom i učinkovitom obliku poljoprivredne sigurnosti hrane objavljena je u časopisu Scientific Reports.
GALERIJA Pogledajte fotografije trenutka kada je Milanović potpuno šokirao zemlju
Čemu zmije kad imamo pajceke, piceke, ribice itd. A tko hoće neka izvoli.