Nakon povratka iz Zagreba, gdje su se zbog nenajavljenog skupa pred upravnom zgradom Ine zadržali samo pola sata, oko 200 radnika Rafinerije nafte Sisak ponovo se okupilo ispred upravne zgrade Rafinerije nafte u Sisku. Budući da dosad nisu dobili nikakvu informaciju o budućnosti Rafinerije, tražili su da im se obrati direktor Damir Butković. Uz povike "Direktore, javi se" i "I ti si Siščanin", pljeskom su pozdravili nekoliko službenika iz upravne zgrade, koji su im se priključili.
Tek na molbu predstavnika radnika i sindikata, Damir Butković izišao je pred zabrinute i ogorčene radnike. – Nemam vam što reći, jer još nikakva odluka nije donesena. Svi smo u ovome zajedno – kratko je rekao Butković. Na pitanje daje li im potporu u borbi za opstanak rafinerije, samo je rekao: "I ja sam zaposlenik Rafinerije nafte". Uz izraze nezadovoljstva, radnici su se potom razišli.
Polusatni prosvjed u Zagrebu 300-tinjak radnika
Podsjetimo, oko 200 radnika Rafinerije Sisak danas je stiglo u Zagreb gdje ih je dočekalo stotinjak kolega s kojima su zajedno pred zgradom Ine održali polusatni prosvjed, spontano održan, protiv najavljenog gašenja Rafinerije u Sisku. Velik broj nosio je transparente s porukama Stop uništavanju Ine, otpuštanju 3938 radnika, uništavanju domaće proizvodnje, zatvaranju rafinerije, a sve s nadom da će uprava Ine promisliti i odustati od najavljenog gašenja sisačke Rafinerije.
– Nema realnog razloga da se rafinerija zatvori, treba štititi interese Hrvatske. Od Rafinerije živi velik broj radnika i kooperanata. Jučer smo putem mobitela spontano pozvali na današnje okupljanje, zbog nas, ali i 338 radnika Ine koji su na listi za otkaz – poručio je Predrag Sekulić, izvršni povjerenik INAŠ-a. Predsjednica sindikata Maja Rilović poručila je da su ovdje zbog 3938 radnika Ine, njih 800 iz Rafinerije Sisak, 2800 onih iz maloprodaje i 338 koji su na listi kao višak.
– Nećemo im to dopustiti, treba donijeti odluke bitne za kompaniju, a kako je Rafinerija strateški objekt, ne može se odluka o njenom gašenju tek tako donijeti. Skršenih ruku nećemo sjediti. Time je i jasno da neki dioničari žele Inu pretvoriti u podružnicu – poručila je Rilović. Smatra da je trenutačna najava gašenje rafinerije u Rijeci samo prikrivanje stvarnosti, te misli da bi se odluka o gašenju te rafinerije mogla dogoditi za četiri godine.
Radnici su se okupili u Zagrebu ispred upravne zgrade kako bi popratili današnju sjednicu Uprave Ine.
Jutros su iz Siska krenula četiri autobusa puna radnika, a neki su iz Siska krenuli i osobnim automobilima. Osim radnika iz Siska došli su i radnici Ine iz Slavonskog Broda, Rijeke, Karlovca i Zagreba.
Na sjednici Uprave trebalo se odlučivati, između ostalog, i o gašenju ili opstanku rafinerije u Sisku. Jučer je osnovan i Stožer za obranu sisačke Rafinerije.
– Riječ je o inicijativi triju sindikata koji djeluju u Rafineriji Sisak i braniteljske udruge. Stožer ima po tri člana iz svakog subjekta. Zajednički ćemo nastupati prema medijima i odlučivati o daljnjim koracima, ovisno o današnjoj odluci Uprave Ine i Vlade – rekao je Predrag Sekulić, povjerenik sindikata Inaš za Sisak.
>> MOL o gašenju rafinerije: Podržavamo odluke koje su u komercijalnom interesu Ine
>> EK: Provjeravamo brani li hrvatski zakon da se gase i pogoni gubitaši
Ako im ne upadnete u prostorije, ništa niste napravili! Izbacite ih sve van, bandu lopovsku. Prodane duše su to.