Obrtnici

Nelogično je da obrtnici nemaju ista prava kao i zaposlenici

Foto: 'Vjeran Zganec-Rogulja/Vecernji l'
Nelogično je da obrtnici nemaju ista prava kao i zaposlenici
01.12.2012.
u 15:05
U deset mjeseci ove godine ključ u bravu stavilo je čak 39 obrtničkih radnji. Čeka ih još jedna teška godina
Pogledaj originalni članak

Broj obrta u Međmurskoj županiji i dalje pada. Krizu je dosad preživjelo 1506 obrtnika, no njihov se broj iz mjeseca u mjesec smanjuje. U deset mjeseci ove godine ključ u bravu stavilo je čak 39 obrtničkih radnji. Bit će, najavljuje Slavko Faltak, predsjednik Obrtničke komore Međimurske županije, još i teže, posebno nakon početka primjene dva zakona.

- Zakonom o fiskalizaciji obrtnici su dodatno opterećni visokim troškovima uvođenja fiskalnih blagajni. Država im nije pomogla, iako su to tražili. Nelogično je i da za ugostitelje zakon počne važiti 1. siječnja. Što to znači, da će do ponoći na Staru godinu raditi po starom, a od ponoći, na Novu godinu, po novom? - pita Faltak. Obrtnici su nezadovoljni i novim Zakonom o obrtu. Traže da se promijeni odredba o tome da obrtnik za poslovanje obrta mora odgovarati cjelokupnom imovinom.

- Osim toga, obrtniku se i dalje ne priznaje status radnika, čime ga se stavlja u neravnopravan položaj sa zaposlenim vlasnicima tvrtki. Zbog toga obrtnici ne mogu ostvarivati prava koja imaju zaposleni - upozorava Faltak.

U plan za 2013. međimurski obrtnici stavili i borbu za smanjenje lokalnih nameta, poput poreza i koncesija. Upozoravaju na višestruke sukobe interesa, nepotizam i korupciju u gradovima i općinama koje raspisuju koncesije i osnivaju tvrtke kojima onda dodjeljuju poslove.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.