'bezblokade' marketinški trik

Nema bijega od ovrhe za 30 eura, plaće su u kunama

Foto: ilustracija
Nema bijega od ovrhe za 30 eura, plaće su u kunama
13.09.2014.
u 16:00
Devize se mogu doznačiti samo na račune radnika koji su poslani na privremeni rad u inozemstvo, kažu u HNB-u
Pogledaj originalni članak

Hrvatsku su preplavile poruke da u EU postoji bankovni račun zaštićen od bilo kakve ovrhe te se pozivaju građani da ga otvore i tako riješe probleme s blokadom računa. Uz račun u banci, reklamira se i dobivanje bankovne kreditne kartice te IBAN-a za samo 29,90 eura, koliko stoji izdavanje kartice i godišnje održavanje računa.

Prepaid kartice

Budući da više od 300 tisuća građana s blokiranim računima u banci stenje pod obavezom plaćanja dugova, nekima se ponuda koja je stigla s mail adrese 'bezblokade' učinila primamljivom. Financijska institucija čiji se račun nudi zove se Viabuy i nudi prepaid MasterCard kartice svim državljanima EU. Kartica se otvara svakome tko to zatraži, neovisno o kreditnom stanju, a njome se koristi po principu "koliko para, toliko muzike", što ni na koji način nije sporno. U Hrvatskoj narodnoj banci podsjećaju da je bankarsko tržište liberalizirano te da je hrvatskim građanima i prije ulaska zemlje u EU omogućeno slobodno otvaranje računa u inozemstvu (u EU i izvan nje) bilo koje vrste, kao i držanje sredstava te obavljanje transakcija po tim računima.

Dovoljan sudski nalog

Sporna je, međutim, tvrdnja da Hrvati mogu usmjeriti isplatu plaća na takav račun i tako izbjeći ovrhu nad svojim računima. Iz HNB-a odgovaraju da domaći propisi nalažu isplatu plaće isključivo u kunama, dok se devize mogu doznačiti samo na račune radnika koji su poslani na privremeni rad u inozemstvo.

Kad je riječ o ovrhama, Fina putem OIB-a blokira račune u Hrvatskoj, no otkrije li vjerovnik da je dužnik "pobjegao" u neku državu EU, može ga blokirati i u EU tako što će na temelju hrvatskog sudskog naloga, zatražiti europski nalog za ovrhu. Jedan bankar kaže da su mailovi vezani uz Viabuy, tipična marketinška kampanja da bi se prepaid kartica plasirala na naše tržište. Podsjećaju također da se od srpnja prošle godine plaće moraju isplaćivati na tekući ili štedni račun u banci, pa se spomenuta prepaid kartica ne može koristiti za tu svrhu. No, stoji tvrdnja da su u nekim zemljama uplate na takve kartice izuzete iz ovrhe.

>> Oprost duga kao financijska lustracija iz šupljeg Očenaša

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

NT
nije_to_samobor
17:33 13.09.2014.

Izvrsna ideja s kojom građane treba podrobnije upoznati. Posebno hrvatske građane jer smo svedoci nevjerojatne situacije da kontroverzne "kompanije" a ustvari mafijaške organizacije posjeduju svoje sudove, svoje milicije i nažalost svoju državu koja je nekad, makar kratko - bila naša.

MI
miso
20:46 13.09.2014.

Za ovršene sada najviše može napraviti Ustavni sud, tako za zatraži poštivanje ustava Republike Hrvatske u RH. Da li je to moguće? Trebalo bi biti da Ustavni sud naloži da se poštuju članci 34 i 35 Ustava, prema kojima su dom i plaća jamstvo nepovredivosti (Članak 34. Dom je nepovrediv) i pravne zaštite osobnog i obiteljskog života (Članak 35. Svakom se jamči štovanje i pravna zaštita njegova osobnog i obiteljskog života, dostojanstva, ugleda i časti). Da bi uopće imao smisla Ustav mora prvenstveno zaštiti ove dvije ljudske svetinje, a Ustavni sud ne može nego to obznaniti u odgovoru na tužbu ovršenih. Zašto se to tako dugo čeka samo Bog zna (i gospođa Jasna Omejec). Ovim putem ih pozivam da što prije donesu presudu – nema važnijeg poslau Hrvatskoj od toga.

PS
Privatni sektor
22:04 13.09.2014.

Ne baljajte gluposti...institucija ovrhe u EU ne postoji na ovakav kriminalan nacin kao u Hrvatskoj. U Hrvatskoj je to sprega kriminala i vlast koja se provodi kroz FINA-u a zlorabe je odvjetnicki lihvari kao na pr. Hanzekovic