Poslodavci u Hrvatskoj suočavaju se s ozbiljnim izazovom - nedostatkom radne snage koji postaje sve ozbiljniji kako stanovništvo stari, a mladi napuštaju zemlju u potrazi za boljim poslom. S obzirom na ove izazove, sve više poslodavaca okreće se stranim radnicima kako bi popunili praznine na tržištu rada, piše HRT.
Jedan od primjera je i autobusni prijevoznik u koji je nedavno zaposlio 41-godišnjeg Netru Bogatija iz Nepala kao vozača. Netra ističe svoju želju za dolaskom u Europu i zadovoljstvo trenutnim poslom.
"Mnogo mladih ljudi napušta našu zemlju u potrazi za boljim poslom. Oduvijek sam želio doći u Europu. Preko agencije u Nepalu saznao sam da ovaj prijevoznik traži vozače, pa sam odlučio doći u Hrvatsku. Volim ovaj posao i zasad sam zadovoljan", kaže Netra.
POVEZANI ČLANCI:
Nedostatak radne snage uočava se i u drugim sektorima, poput industrije, graditeljstva, turizma, prometa i trgovine. Rukovoditelj PJ Arriva za PGŽ Dean Ilijić ističe da su morali angažirati desetak posto strane radne snage kako bi nadomjestili nedostatak domaćih radnika. Radnici su pretežito iz BiH, Srbije, Nepala, Filipina.
Prema Hrvatskoj udruzi poslodavaca, do listopada ove godine izdano je ukupno 147 tisuća radnih dozvola, s najvećim udjelom u industriji, graditeljstvu, ugostiteljstvu, turizmu, proizvodnji, prometu, vezama i trgovini.
"U HUP-u procjenjuju da će iduće godine nedostajati oko 200 tisuća radnika. Očekuje se da će uz angažman studenata rasti i broj zaposlenih umirovljenika te stranih radnika", kaže Maša Smokrović, predsjednica regionalnog ureda HUP-a, Rijeka.
Iako se većina radnih dozvola odnosi na radnike s nižom i srednjom stručnom spremom, postupak za visokoobrazovanu radnu snagu iz trećih zemalja je složeniji. Smokrović naglašava da je taj postupak dugotrajan i neizvjestan zbog priznavanja kvalifikacija.
VIDEO: U Zagrebu je otvoren nepalski dućan Kathmandu Mart
Oduvijek je zelio doci u Europu? I ja sam oduvijek zelio u Disnilend, pa sto onda?